آموزش نصب میکروتیک در GNS3

/ 11 سپتامبر 16

با نحوه راه‌اندازی میکروتیک در نرم‌افزار GNS3  برای اجرای سناریو‌های آموزشی از تجهیزات سیسکو و میکروتیک در مقاله آموزشی زیر آشنا می‌شویم.

میکروتیک به تازگی نسخه آموزشی نسل آینده سیستم عامل خود تحت عنوان CRH یا Cloud Hosted Router بر پایه معماری 64 بیتی ارائه نموده است و قابلیت استفاده رایگان از آن در محیط‌های مجازی و آزمایشگاهی به‌صورت کامل را فراهم کرده است. تنها محدودیت موجود در حال حاضر ترافیک هر یک از اینترفیس‌ها روی ۱ مگابیت بسته شده است که به زودی امکان افزایش سرعت آن با امکان خرید لایسنس در سایت میکروتیک فراهم می‌شود.

امکان استفاده میکروتیک در GNS3 قابلیت‌های فراوانی را در اختیار مدیران و طراحان شبکه قرار می‌دهد تا به راحتی بتوانند قبل از اجرای پروژه به‌صورت کامل طرح خود را شبیه‌سازی و مشکلات احتمالی آن را برطرف کنند.

برای استفاده از مجازی سازی که قابلیت راه‌اندازی سیستم عامل میکروتیک را داشته باشد پیشنهاد ما Qemu می‌باشد که به‌صورت رایگان و متن باز همراه با GNS3 نصب می‌شود هم‌چنین می‌توان به‌صورت جداگانه آخرین نسخه آن را از سایت مرجع به آدرس http://qemu.weilnetz.de/w64/ دریافت و نصب کرد و در هنگام نصب GNS3 تیک نصب Qemu را غیر فعال کرد.

choos components

 

قبل از نصب RoS رد GNS3 پیشنهاد می‌شود در ویندوز یک Loopback ایجاد شود تا امکان اتصال میکروتیک به اینترنت و قابل دسترس بودن آن در شبکه داخلی نیز فراهم باشد.

برای ایجاد Loopback در ویندوز در محیط CMD با دسترسی Administrator باید دستور ‘hdwwiz.exe’ را وارد کرد و سپس به تریتیب زیر عمل می‌کنیم:

(Advanced) -> Network Adapters -> Microsoft -> Microsoft Loopback adapter.

Add Hardware

سپس از بخش دانلود سایت میکروتیک فایل CHR با پسورد .img را دانلود می‌کنیم و در نرم‌افزار GNS3 بخش QEMU VMs نسبت به ایجاد یک Template جدید و آدرس‌دهی به فایل img اقدام می‌کنیم.

QEMU VM templates

هم‌چنین با راه‌اندازی ICS در اینترفیسی که به اینترنت متصل هستیم به loopback امکان استفاده میکروتیک از اینترنت را فراهم می‌کنیم.

WiFi Properties

 

در نهایت با قرار دادن یک SW و Cloud در GNS3 و تعدادی روتر میکروتیک سناریو‌های آموزشی قابل اجرا می‌باشند.

GNS3 Routers

 

بهداد رحمانی

LiveZilla Live Chat Software سوال خود را با ما مطرح کنید