بررسی قابلیت‌های سوئیچینگ – میکروتیک

/ 7 فوریه 17

به بررسی قابلیت‌های Switch Chipset‌های مختلف در میکروتیک در مقاله آموزشی زیر می‌پردازیم.

در تجهیزات routerboard از chipهای مختلفی برای سوئیچینگ استفاده شده است که در جدول زیر به بررسی برخی از قابلیت‌های آن‌ها می‌پردازیم:

switches chips

در ادامه به بررسی قابلیت‌های مختلف که در Chip‌های مختلف مشاهده می‌فرمایید خواهیم پرداخت.

برای آشنایی با مدل‌های مختلف میکروتیک که از چه نوع پردازنده‌ای در آن استفاده شده است می‌توان به مشخصات فنی تجهیزات مراجعه نمود. در جدول زیر برخی از این مدل‌ها ذکر شده است:

 

switch-chip description

 

در ادامه به بررسی قابلیت Port Switching می‌پردازیم.

در محیط ترمینال با وارد کردن دستور /interface ethernet switch می‌توان به بررسی نوع پردازنده و هم‌چنین وضعیت پورت‌های مختلف بپردازیم.

 

قابلیت Port Switching

این قابلیت روتر میکروتیک را به یک سوئیچ Ethernet تبدیل می‌کند به این ترتیب که تعدادی از پورت‌ها در یک گروه سوئیچینگ وارد شده و یک پورت اصلی به عنوان master-port و سایر پورت‌ها یه صورت slave به زیرمجموعه گروه مذکور اضافه می‌شود و تمام ارتباطات روتر با آن گروه از طریق master-port انجام می‌شود. مثل ارتباط IP و سایر سرویس‌های موجود در شبکه‌های کامپیوتری.

شکل زیر وضعیت پورت‌های Ether یک روتر میکروتیک را قبل از ایجاد Port Switching مشاهده می‌نمایید که در کنار پورت ether5 علامت R به معنای فعال بودن درج شده است.

port switching

بعد از ایجاد Port Switching پورت‌های ether4 و ether5 به‌صورت slave در زیرمجموعه ether3 که به عنوان master-port می‌باشد قرار می‌گیرند و تنظیمات به شکل زیر تغییر می‌کند:

master port

همان‌طور که مشاهده می‌شود وضعیت R به پورت ether3 نیز منتقل شده است در صورتی که ممکن است هیچ دستگاهی به آن متصل نباشد و در کنار سایر پورت‌ها نیز علامت S به معنی Slave قرار گرفته است که مشخص کننده قرارگیری پورت‌ها در یک گروه سوئیچینگ می‌باشد.

برای فعال‌سازی این قابلیت در قسمت Ethernet روی هر ether که کلیک کنیم گزینه master-port قابل انتخاب است که در آن بخش پورت master را برای ether‌هایی که می‌خواهیم slave باشند انتخاب می‌کنیم.

در شکل زیر به‌صورت دیاگرام نحوه فعالیت پورت‌های سوئیچ در یک روتر را مشاهده می‌کنیم:

switch port diagram

 

در واقع روتر به این شکل عمل خواهد که که انگار دارای ۳ پورت ether می‌باشد و پورت ۳ به یک سوپیچ سه پورت متصل شده است:

ether routerboard

در مقالات به بعدی به بررسی سایر قابلیت‌های سوئیچ در میکروتیک می‌پردازیم.

بهداد رحمانی

LiveZilla Live Chat Software سوال خود را با ما مطرح کنید