بررسی قابلیت ROMON – میکروتیک

/ 27 دسامبر 16

به بررسی قابلیت RoMON میکروتیک در این مقاله آموزشی می‌پردازیم.

میکروتیک در نسخه 6.28 قابلیت جدیدی تحت عنوان RoMON را معرفی کرده است. در این مقاله به بررسی کامل این پروتکل و راه‌اندازی و استفاده از آن می‌پردازیم.

واژه RoMON مخفف “Router Management Overlay Network” می‌باشد پروتکل جدیدی می‌باشد که در نسخه 6.28 در RouterOS در اختیار کاربران قرار داده شده است. این پروتکل ابزاری در اختیار مدیران شبکه قرار می‌دهد که به واسطه آن می‌توان “بر اساس Mac Address ” در شبکه جستجو یا Discovery کرد. مثل این که در شبکه Local با استفاده از Winbox عملیات Discovery را انجام داده و با Mac Address به دستگاه متصل می‌شویم با این تقاوت که این پروتکل علاوه بر این‌که در لایه ۲ شبکه کار می‌کند در لایه ۳ نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

به‌طور مثال:

RoMON Discovery

در مثال بالا می‌بینیم که آدرس 00:02:03:04:05:06 با 2 HOP و از طریق 00:22:00:00:00:02 قابل دسترسی می‌باشد.

RoMON ابزاری برای ایجاد یک محیط جستجو یا Discovery شبکه می‌باشد حتی زمانی که ما از پروتکل‌های مسیریابی لایه ۳ مثل OSPF نیز استفاده می‌کنیم و فقط در لایه ۲ قابل دسترسی نمی‌باشد.

برای فعال‌سازی در نسخه 6.29 از منو Tools گزینه RoMON را انتخاب می‌کنیم و با زدن تیک گزینه Enable این سرویس فعال می‌شود و به‌صورت خودکار Mac address دستگاه را به عنوان RoMON ID در نظر می‌گیرد.

RoMON Port

در نظر داشته باشید از قسمت Ports می‌توان مشخص کرد این قابلیت روی کدام‌یک از Interfaceها فعال و روی کدام‌یک غیر فعال شود. با انتخاب Interface و زدن تیک Forbid این قابلیت روی آن پورت خاص غیر فعال می‌شود. جهت امنیت بیش‌تر در شبکه می‌توان از قسمت Secret یک رمز مشترک بین تمام روترهای در یک شبکه قرار داد تا بر اساس آن ارتباط رمزنگاری شود.

در حال حاضر فقط ابزارهای debugging مثل Ping و SSH در دسترس می‌باشد که با استفاده از آن می‌توانید به تمام روترهایی که در شبکه خود با این سرویس فعال کرده‌اید دسترسی داشته باشید.

Ping & SSH

در نسخه جدید Winbox قابلیت اتصال به یک روتر RoMON قرار داده شده است که از طریق آن بتوان به تمام روترهای مرتبط با آن در RoMON به‌صورت ارتباط Mac متصل شد.

بهداد رحمانی

LiveZilla Live Chat Software سوال خود را با ما مطرح کنید