بررسی کامل با پروتکل NV2 در وایرلس میکروتیک

/ 15 دسامبر 16

به بررسی کامل پروتکل Nv2 در وایرلس میکروتیک در این مقاله آموزشی می‌پردازیم.

پروتکل Nv2 یک پروتکل وایرلس ایجاد شده توسط میکروتیک می‌باشد که برای استفاده در تجهیزات وایرلس که با پردازنده‌هایی که از 802.11 پشتیبانی می‌کنند طراحی و ارائه شده است. این پروتکل بر اساس تکنولوژی (TDMA (Time Division Multiple Access برای دسترسی به Media به جای (CSMA (Carrier Sense Multiple Access که در شبکه‌های وایرلس مورد استفاده قرار می‌گیرد فعالیت می‌کند.

تکنولوژی TDMA در شبکه‌های وایرلس مشکلات نود‌های مخفی یا Hidden Node را برطرف کرده و باعث افزایش کارایی شبکه وایرلس از نظر throughput و هم‌چنین latency به خصوص در شبکه‌های PtMP یا یک نقطه به چند نقطه می‌شود.

پروتکل Nv2 روی تمامی تجهیزاتی که استاندارد 802.11n و 802.11a/b/gهایی که از پردازنده AR5212 به بالا استفاده می‌کنند پشتیبانی می‌شود. به عبارتی اکثر تجهیزات وایرلس موجود در بازار از این پروتکل پشتیبانی می‌کنند و برای استفاده آن در شبکه وایرلس نیازی به تغییر در سخت‌افزار مورد استفاده خود ندارید.

درشبکه‌های Nv2 دسترسی به شبکه توسط AP مدیریت می‌شود. AP زمان دسترسی به شبکه را بازه‌های زمانی ثابتی در نظر می‌گیرد که به‌صورت داینامیک بین Clientها تقسیم می‌شود. این تقسیم‌بندی بر اساس اولویت‌هایی است که برای هرنوع فریم در نظر گرفته شده است.

پروتکل Nv2 انتقال اطلاعات بین AP و Clientها را با استفاده از Dynamic Rate Selection یا DRS بر اساس هر Client و ARQ  مدیریت کرده که باعث افزایش کارایی و پایداری ارتباط در لینک‌های Nv2 می‌شود.

تضمین کیفیت سرویس در شبکه‌های Nv2 بر اساس Queue‌های مختلف مدیریت می‌شود. این Queue‌ها بر اساس اولویت‌های مختلف پکت‌ها که در ادامه به بررسی دقیق‌تر آن‌ها می‌‌پردازیم ایجاد و مدیریت می‌شود. در میکروتیک با استفاده از ابزار‌های موجود در Firewall می‌توان Priority خاصی برای پکت‌های مختلف در نظر گرفت.

محدودیت پروتکل Nv2 تعداد ۵۱۱ کلاینت یا کاربر می‌باشد.

نکته‌ایی که در رابطه با Nv2 وجود دارید این است که این پروتکل به هیچ یک از سایر پروتکل‌ها سازگاری ندارد ( حتی پروتکل‌هایی که بر اساس TDMA فعالیت می‌کنند ) و فقط با تجهیزاتی میکروتیک که از این پروتکل پشتیبانی می‌کنند ارتباط برقرار می‌کند.

از آن جایی که پروتکل Nv2 از CSMA پشتیبانی نمی‌کند ممکن است باعث ایجاد شدن نویز برای سایر شبکه‌های وایرلس شود و هم‌چنین تاثیر شبکه‌های دیگر بر شبکه‌های Nv2 نیز به همین ترتیب خواهد بود.

 

خلاصه‌ای از قابلیت‌ها و سازگاری‌های Nv2 :

 • فقط در تجهیزات میکروتیک پشتیبانی می‌شود
 • فقط در Scan تجهیزات میکروتیک مشاهده می‌شود و برای سایر تجهیزات قابل ره‌یابی نیست.
 • این پروتکل ممکن است روی سایر تجهیزاتی که در کانال یکسان با آن فعالیت می‌کند نویز ایجاد کند
 • این پروتکل از سایر تجهیزاتی که روی کانال یکسان فعالیت می‌کند نویز می‌پذیرد
 • این پروتکل با سایر پروتکل‌ها ( حتی در صورت پشتیبانی از TDMA ) سازگاری ندارد.

جدول پشتیبانی از پروتکل‌های مختلف در وایرلس میکروتیک:

value AP client
unspecified establish nstreme or 802.11 network based on old nstreme setting connect to nstreme or 802.11 network based on old nstreme setting
any same as unspecified scan for all matching networks, no matter what protocol, connect using protocol of chosen network
802.11 establish 802.11 network connect to 802.11 networks only
nstreme establish Nstreme network connect to Nstreme networks only
Nv2 establish Nv2 network connect to Nv2 networks only
Nv2-nstreme-802.11 establish Nv2 network scan for Nv2 networks, if suitable network found – connect, otherwise scan for Nstreme networks, if suitable network found – connect, otherwise scan for 802.11 network and if suitable network found – connect.
Nv2-nstreme establish Nv2 network scan for Nv2 networks, if suitable network found – connect, otherwise scan for Nstreme networks and if suitable network found – connect

 

 

همان‌طور که در جدول قبل مشاهده می‌فرمایید سازگاری پروتکل‌ها در سمت AP و Station مشخص شده است.

توجه داشته باشید که مدهای Nv2-nstreme-802.11 و Nv2-nstreme پروتکل‌های ترکیبی نیست و فقط به ترتیب اولویت‌های مشخص شده قابلیت اتصال به شبکه‌های وایرلس را بررسی و در صورت امکان متصل می‌شود. مثلاً برای Nv2-nstreme ابتدا قابلیت اتصال به Nv2 را بررسی کرده و در صورت عدم امکان اتصال از پروتکل nstreme استفاده خواهد کرد.

پارامترهایی که در قسمت Nv2 در تنظیمات میکروتیک باید تنظیم شود به شرح زیر است:

 • Nv2-queue-count مشخص کننده تعداد Queue‌ها و صف‌هایی است که برای Priority‌های مختلف استفاده می‌شود. مثلا برای 2 صف به شرح زیر عمل می‌کند:
 • priority 0,1,2,3 -> queue 0
 • priority 4,5,6,7 -> queue 1

 

حداکثر ۸ صف برای Priority‌های مختلف می‌توان تنظیم نمود.

 • Nv2-qos مشخص کننده نوع مدیریت ترافیک بر اساس Queue‌های مشخص شده می‌باشد.
 • Nv2-cell-radius در این قسمت باید فاصله دورترین Station از AP را بر اساس کیلومتر مشخص کنیم. تعیین صحیح این پارامتر در عملکرد درست رادیو برای اعمال TDMA و رسیدن به بهترین نرخ تبادل اطلاعات و پایداری لینک از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که این پارامتر کمتر از فاصله واقعی Station از AP باشد ممکن است خطای ranging timeout در لاگ مشاهده شده و ارتباط بین AP و Station ناپایدار باشد.

 

 • tdma-period-size این پارامتر بر اساس ms میلی‌ثانیه در تنظیمات مشخص کننده زمان دسترسی به مدیا می‌باشد. اگر این پارامتر کاهش داده شود باعث کاهش latency می‌باشد ولی از جهتی باعث افزایش overhead پروتکل شده و کاهش throughput را به همراه خواهد داشت.

* افزایش آن ممکن است باعث افزایش latency شود ولی از جهتی باعث افزایش پهنای باند و پایداری لینک وایرلس می‌شود.

** پیشنهاد می‌شود برای لینک‌های طولانی این پارامتر افزایش داده شود.

به این نکته توجه داشته باشید زمانی که رادیو در پروتکل Nv2 فعالیت می‌کند پارامترهای امنیتی وارد شده در security-profile نادیده گرفته شده و مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل برای برقراری امنیت در Nv2 گزینه‌ای در تنظیمات تحت عنوان Nv2-security و Nv2-preshared-key قرار داده شده است که بر اساس کلید مشخص و با مکانیزمی شبیه به شبکه‌های 802.11 امنیت در این پروتکل را تامین می‌کند.


بهداد رحمانی

LiveZilla Live Chat Software سوال خود را با ما مطرح کنید