انفجاری در انتقال داده‌ها در راه است

/ 4 فوریه 16

data satellite

ناسا با بهره‌گیری از سیستم جدید «نمایش رله ارتباطات لیزی» قادر به کد گذاری و انتقال داده‌ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سریع‌تر از وضعیت فعلی خواهد بود.

سال‌ها است که فیبرهای نوری به‌عنوان پرسرعت‌ترین ابزار ارتباطات و انتقال داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گزارش ایتنا از مهر، در همین حال ناسا در حال ساخت و توسعه نسل جدیدی از مودم‌های پرسرعتی است که از فناوری کوانتوم‌های نوری یکپارچه بهره می‌برند.

هم‌چنین قرار است اولین مودم کوانتوم‌های نوری یکپارچه ناسا تا ۴ سال آینده در ایستگاه فضایی بین‌المللی راه‌اندازی شود.

عملکرد این مودم شبیه به لیزر است ضمن اینکه سوئیچ‌ها و سیم‌های آن کاملا بر روی یک ریزتراشه قرار می‌گیرند و شبیه به ساختمان داخلی گوشی همراه خواهد بود.

این کوانتوم‌های نوری یکپارچه، شبیه به مدار یکپارچه هستند و فقط به جای استفاده از الکترون از نور استفاده می‌کنند ضمن اینکه این فناوری می‌تواند ناسا را در انواع ماموریت‌ها توانمند سازد.

در همین حال ناسا برای انتقال داده‌ها متکی به سیستم ارتباطات فرکانس رادیویی است اما ماموریت‌های امروزی این سازمان نیازمند دامنه وسیع‌تری از داده‌ها هستند و به کارگیری این فناوری این مشکل را بر طرف می‌سازد.

همچنین به کارگیری این شیوه شبیه به انقال لیزری داده‌ها است که چند سال پیش توسط مدارپیماهای Lunar ناسا مورد آزمایش قرار گرفت.

اما این‌بار ناسا امیدوار است که با راه‌اندازی این سیستم لیزری قادر به کد گذاری و انتقال داده‌ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سریع‌تر از وضعیت فعلی باشد.

ناسا اعلام کرده که با اجرای این پروژه شاهد ویدئوهایی با وضوح بالا و حجم بالایی از داده‌ها از فضاپیماها خواهد بود که به مدار سیاره‌ها در منظومه شمسی در حرکت هستند.

نام این سیستم جدید «نمایش رله ارتباطات لیزی» یا LCRD است که بخشی از این سیستم در مدار است و با دو ایستگاه زمینی ارتباط برقرار می‌کند.

به کارگیری این فناوری نه تنها ارتباطات بین سیاره‌ای را افزایش می‌دهد بلکه موجب کارآمدی بیشتر مراکز داده‌ای می‌شود.

منبع: ایتنا