ICT جهان در هفته‌ای که گذشت

/ 23 می 16

microfoft,nokia

مایکروسافت نام «نوکیا» را می‌فروشد

مایکروسافت بر اساس قراردادی که سال ۲۰۱۴ با نوکیا بست، مرکز تولید دستگاه‌ها و خدمات این شرکت فنلاندی را خرید و امتیاز استفاده از برند «نوکیا» را تا سال ۲۰۲۴ به خود اختصاص داد. هم‌اکنون شایعات منتشر شده نشان می‌دهد که مایکروسافت تصمیم دارد نام «نوکیا» و مرکز تولید گوشی‌های معمولی آن را به شرکت Foxconn بفروشد.

driving-license

گواهینامه بریتانیایی‌ها مجازی می‌شود

آژانس صدور گواهی‌نامه‌های رانندگی بریتانیا(DVLA) اعلام کرد در حال توسعه سرویس Apple Wallet است تا از این طریق بتواند گواهی‌نامه‌های فیزیکی را برای همه شهروندان خود حذف کند. هم‌اکنون مدل اولیه گواهی‌نامه‌های مجازی برای رانندگان بریتانیایی تکمیل شده است و بر این اساس مردم این کشور مجبورند ازین پس به جز کلید اتومبیل، گوشی هوشمند خود را نیز همیشه همراه داشته باشند. طرح استفاده از این گواهینامه‌های مجازی طی فصل جاری به آزمایش گذاشته می‌شود.

sandisk

واگذاری کامل SanDisk به وسترن دیجیتال

شرکت وسترن دیجیتال سرانجام خرید مرکز تولید حافظه‌های اطلاعاتی SanDisk را تکمیل کرد و با امضای قرارداد ۱۹ میلیارد دلاری، به طور کامل مدیریت این شرکت را در اختیار گرفت. پیش از این گفته می‌شد که یک شرکت چینی قصد دارد ۱۵ درصد سهام وسترن دیجیتال را خریداری کند. ولی هفته گذشته با اعلام بیانیه رسمی این خبر تکذیب شد و وسترن دیجیتال اعلام کرد با پرداخت ۱۹ میلیارد دلار، خرید کمپانی SanDisk را تکمیل کرده است تا به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان حافظه‌های اطلاعاتی در جهان تبدیل شود.

robot

واقعیت مجازی ۳۶۰ درجه در المپیک ۲۰۱۸

دولت کره‌جنوبی اعلام کرد در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ که طی روزهای ۹ تا ۲۵ فوریه در شهر پیونگ یانگ برگزار می‌شود، مترجم خودکار هفت زبانه مبتنی بر سیستم هوش مصنوعی را مورد استفاده قرار می‌دهد. هم‌چنین قرار است برخی بازی‌های اصلی این دوره از مسابقات المپیک زمستانی با دوربین‌های ۳۶۰ درجه واقعیت مجازی تصویربرداری و پخش شوند. در این بازی‌ها از خدمات اینترنت اشیاء، سرویس‌های مخابراتی 5G و سیستم‌های مدرن امنیت سایبری هم استفاده خواهد شد.

gogo Technology

اینترنت ۷۰ مگابیتی در هواپیما

شرکت هواپیمایی British Airways اعلام کرد که از این پس در پروازهای طولانی مدت خود امکان دسترسی به اینترنت با سرعت ۷۰ مگابیت در ثانیه را فراهم می‌کند. این سرویس با همکاری شرکت فناوری GoGo ارائه می‌شود و بر این اساس ۱۱۸ مسیر پروازی شرکت هواپیمایی بریتانیا به اینترنت پرسرعت مجهز می‌شوند. برای ارائه این سرویس هواپیماهای بریتانیایی به دو آنتن ویژه مجهز می‌شوند.

driving google automobil

استخدام راننده برای خودروهای خودران گوگل

شرکت گوگل اعلام کرد ساکنان ایالت آریزونای آمریکا را به‌عنوان راننده خودروهای خودران خود استخدام می‌کند تا آزمایش‌ها در این زمینه دقیق‌تر انجام شود. گوگل از سال ۲۰۰۹ به بعد آزمایش روی خودروهای بدون سرنشین را آغاز کرد و هم‌اکنون تصمیم گرفته است با استخدام رانندگان متبحر، دور جدیدی از بررسی‌های خود را روی این اتومبیل‌های هوشمند آغاز کند. در این طرح با رانندگان استخدام شده قراردادهای ۱۲ تا ۲۴ ماهه منعقد می‌شود تا به ازای هر ساعت همکاری با گوگل ۲۰ دلار دریافت کنند.

android n

اندروید ۷ لمس سه‌بعدی ندارد

نسخه بعدی سیستم عامل موبایلی که فعلاً با نام Android N شناخته می‌شود، قابلیت لمس سه‌بعدی ندارد و به عبارت دیگر برای نخستین ویرایش آن امکان پشتیبانی از فناوری 3D Touch در نظر گرفته نشده است. نسخه بعدی سیستم عامل موبایلی گوگل اندروید ۷ نامیده می‌شود که از هم اکنون آزمایش‌های لازم روی آن آغاز شده است.

cloud.

۵۰هزار سایت اینترنتی با پسوند پردازش ابری

فرانچسکو چترارو، مدیر ثبت دامنه‌های اینترنتی با پسوند Cloud اعلام کرد در ۲۴ ساعت نخست راه‌اندازی سامانه ثبت سایت‌های اینترنتی مربوطه بیش از ۵۰هزار دامنه با این پسوند به ثبت رسید. با این استقبال پیش‌بینی شده است که در آینده نزدیک مراکز ارائه خدمات پردازش ابری به صورت گسترده سراغ این پسوند اینترنتی بروند. شایان ذکر است که هم‌اکنون افراد حقیقی و حقوقی برای ثبت دامنه‌های اینترنتی با این پسورد هیچ محدودیتی ندارند.

منبع: عصر ارتباط