آشنایی با تجهیزات شبکه FTTH

/ 28 آگوست 18

دستگاه OLT : سوئیچ خطوط فیبر نوری، این دستگاه سوئیچ در مرکز مخابرات CO قرار می‌گیرد و وظیفه دریافت و ارسال اطلاعات هزاران کاربر را به شبکه گسترده شهری و بین شهری که شبکه اینترنت را تشکیل می‌دهند به عهده دارد. هر پورت این سوئیچ می‌تواند تعداد زیادی ONT را تغذیه کند.

olt2412_p
plc-fo-splitter دستگاه Splitter : انشعاب دهنده و یا مالتی پلکس، هر پورت OLT می‌تواند تعداد زیادی کاربر را سرویس دهد. این کار انشعاب یک پورت به تعداد زیادی کاربر توسط اسپلیتر انجام می‌شود که یک قطعه پسیو است. اسپلیترها نور ورودی را به سمت فیبرهای خروجی هدایت می‌کند.
کابینت ODC : این کابینت دیواری یا Outdoor از یک طرف به مرکز مخابراتی و از طرف دیگر به ODB متصل است دراین کابینت فیبر نوری به کمک اسپلیتر به ده‌ها فیبر خروجی متصل می‌گردد. odc
Fiber-Optic-Distribution-Box-Fiber-Splitter-Box جعبه ODB : این جعبه که شبیه علمک مخابراتی مسی می‌باشد فیبر ورودی از ODC را به فیبرهای خروجی به سمت خانه‌ها یا کاربران هدایت می‌کنند. در ODB مرحله دوم اسپلیتر وجود دارد.

بین ODB و OUTLET (پریز داخل هر واحد مسکونی)  dropcable وظیفه اتصال نوری را به عهده دارد.

دستگاه ONT : این محصول شبیه مودم‌های رایج DSL در خانه‌ها می‌باشد. از طریق پورت PON به شبکه FTTH متصل می‌گردد و علاوه بر تبدیل سیگنال‌های نوری فیبر به Ethernet ، قابلیت ارائه سرویس‌هایVoIP  و Wi-Fi را نیز دارد. _pmg5317-t20b
fiber cable کابل دراپ ( Drop Cable ) : کابل فیبر نوری ۲ کور یا ۴ کور خاصی است با انعطاف بالا جهت ایجاد ارتباط از ODB به OUTLET یا پریز و راه‌اندازی شبکه FTTH به داخل ساختمان.

لازم به ذکر است که به دلیل تفاوت داشتن نوع دسترسی که در هر پروژه ممکن است وجود داشته باشد این کابل دارای دو نوع داخلی و بیرونی Indoor/ Outdoor است.