شرکت‌های ذینفع

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
یك نهاد مستقل قانون‌گذار و نظارتی است كه نقش آن رقابتی كردن بازار ارائه خدمات مخابراتی و بالا بردن كیفیت خدمات آن‌هاست. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به منظور اجرای مصوبات كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تحقق اهداف و ایفای وظایف مورد نظر در بخش ارتباطات رادیویی تاسیس شده و رییس آن معاون وزیر است.
صدور پروانه فعالیت و بهره برداری برای هرگونه خدمات فناوری اطلاعات، نظارت بر عملکرد دارندگان پروانه‌ها در چارچوب مفاد پروانه‌ها، تدوین استانداردها و ضوابط و تایید نمونه تجهیزات در حوزه فناوری اطلاعات برخی از اختیارات این سازمان است.سازمان فناوری و اطلاعاتنهادی است دولتی، وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات كه با ایجاد و به كارگیری سازوكارهای مورد نیاز، حوزه‌ی فناوری اطلاعات كشور از بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی را از طریق اعمال سیاست‌ها، مقررات، استانداردها و … بر پایه مصالح، منافع و امنیت ملی و عمومی، سازمان‌دهی، هدایت و راهبری و كنترل می‌کند و به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران منافع و مصالح ملی و سیاست‌های ابلاغی در حوزه فناوری اطلاعات را از طریق نهادها و مجامع بین المللی ذی‌ربط پیگیری می‌کند. ماموریت این سازمان عبارت‌ست از: هدف‌گذاری، هدایت، نظارت راهبردی، سامان‌دهی و توسعه‌ی امن، ایمن و پایدار فناوری اطلاعات كشور در راستای تامین منافع، مصالح، امنیت ملی، رفاه عمومی و توسعه همه جانبه و پایدار كشور.

شرکت ارتباطات زیرساخت
پیرو سیاست­‌ها و برنامه­‌های کلان نظام جمهوری اسلامی در راستای ابلاغ سیاست­‌های اصل 44 قانون اساسی، به عنوان شرکتی مستقل از شرکت مخابرات ایران به فعالیت خود ادامه می‌­دهد. این شرکت به عنوان تنها متولی شبکه‌های مادر مخابراتی (شبکه ارتباطات زیرساخت) کشور و نیز کارگزار سیاست‌های حاکمیتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش ارتباطات است.

شرکت مخابرات ایران
در سال ۱۳۵۰ خورشیدی با سرمایه‌ای بالغ بر پنج میلیارد ریال تأسیس شد. این شرکت، دارای ۳۰ شرکت فرعی استانی، و مالک شرکت ارتباطات ثابت (آشنای اول) و شرکت ارتباطات سیار (همراه اول) است. ماموریت اصلی این شرکت، ایجاد و بهره برداری شبکه‌­های مخابراتی و هر گونه فعالیت مربوط به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به استثنای شبکه­‌های مادر است.

 

سایر سازمان‌هایی که دلسا با آن‌ها ارتباط دارد؟

  • شورای عالی انفورماتیک کشور
  • سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور
  • اتحادیه صنف فناوران رایانه‌ای تهران
  • مجمع عالی واردات
  • اتاق بازرگانی
  • سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان
  • سازمان تعزیرات حکومتی