برای دست‌یابی به موفقیت باید بر این ۹ مانع غلبه کنید

/ 26 دسامبر 16

luckهمه ما میدانیم که موفقیت محصول تلاش و پشتکار است. اما عامل دیگری هم در موفقیت نقش دارد که معمولا هم مورد توجه قرار نمی‌گیرد: قدرت ذهنی و عاطفی. این توان ذهنی و عاطفی، هم‌چون سایر ویژگی‌های مثبت به سادگی در دسترس بعضی افراد قرار دارد، اما عده‌ای هم برای برخورداری از آن باید تلاش بیش‌تری به خرج دهند.

 

برای افزایش قدرت ذهنی خود باید نگاهی دقیق به زندگی خود بیاندازید تا با ویژگی‌هایی که باید در خود تقویت کنید و یا به‌طور کلی کنار بگذارید آشنا شوید.

در ادامه با ۹ عاملی که مانع موفقیت شما می‌شوند و باید هر چه سریع‌تر آن‌ها را از سر راه خود بردارید آشنا می‌شوید.

۱. حسادت

حسادت که گاه به هنر شمارش موهبت‌های زندگی دیگران به جای نعمات زندگی خودتان تعبیر می‌شود، یکی از عوامل نابودکننده موفقیت است. هر چه بیش‌تر بتوانید تمرکزتان را به جای ناداشته‌هایتان به داشته‌هایتان معطوف کنید، بیش‌تر احساس شادمانی می‌کنید و موفقیت بیش‌تری را در زندگی خود تجربه می‌کنید. حسادت نوعی توهم است؛ خوشبختی دیگران هیچ چیز از شما کسر نخواهد کرد.

 

۲. کمال‌گرایی

بالاترین درجه از خودآزاری یا کمال‌گرایی در واقع به مفهوم جستجوی بهترین‌ها نیست، بلکه بدین معنی است که شما کنترل خود را به صدایی می‌سپارید که در ذهنتان فریاد می‌زند شما هرگز نمی‌توانید به اندازه کافی خوب باشید. کمال‌گرایی نه تنها مانع موفقیت شما می‌شود بلکه می‌تواند به احساس شدیدی از اضطراب، افسردگی و رخوت منجر شود.

۳. مقایسه

افراد موفق هرگز خود را با دیگران مقایسه نمی کنند. آن‌ها می‌دانند که این کار فقط اتلاف وقت و انرژی است، چرا که، همان‌طور که حتما متوجه شده‌اید، هیچ‌کس شبیه شما نیست. فقط خود را با آن‌چه بوده‌اید و آن‌چه در آینده تمایل دارید باشید مقایسه کنید.

۴. سرزنش

زندگی ما، موفقیت‌ها و دستاوردهایمان همگی نتیجه عملکرد خودمان است، بنابراین سرزنش دیگران در مواقعی که مشکلی به‌وجود می‌آید کاری کاملا اشتباه است. در مواقع بروز مشکل، به جای سرزنش دیگران وقت و انرژی خود را برای رفع مشکل و درست کردن اوضاع صرف کنید. سرزنش کردن دیگران راهی تنبلانه برای توجیه شکست‌ها و اشتباهات است.

۵. عدم برخورداری از اعتماد به نفس

هر زمان به توان پیشرفت خود شک کردید، به مسیری که تا کنون پیموده‌اید نگاهی بیاندازید؛ تمامی آن‌چه در این مسیر تجربه کرده‌اید و تمام مشکلات و ترس‌هایی که بر آن‌ها غلبه کرده‌اید را مرور کنید. اجازه ندهید شک و تردید نسبت به توانایی‌هایتان شما را از پیشرفت بازدارد، چرا که هیچ چیز دیگری تا این حد نمی‌تواند مانع پیشرفت و دست‌یابی شما به موفقیت شود.

 

۶. ترس

اگر از شکست واهمه داشته باشید، احتمالاً از اقدام کردن هم می‌ترسید. ترس فقط روشی است که ذهن شما از آن طریق به شما اعلام می‌کند که چیز مهمی وجود دارد که باید بر آن غلبه کنید، پس اجازه ندهید ترس بر سر راه موفقیت شما قرار گیرد. خطرات در عالم واقعیت وجود دارند، اما ترس یک انتخاب است. اگر بر ترس خود غلبه کنید می‌توانید قوی‌تر، عاقل‌تر و با هوش‌تر به راه خود ادامه دهید.

۷. حواس‌پرتی

همیشه عاملی برای حواس‌پرتی در اطراف شما و در چند قدمی‌تان وجود دارد. اما اگر خواهان موفقیت هستید، باید بتوانید بر این عوامل چیره شوید و تمرکزتان را هر چه قدرتمندتر سازید. به جای لذات لحظه‌ای و گذرا، تلاش کنید به رضایت عمیق و ماندگاری که از مداومت و به سرانجام رساندن امور ناشی می‌شود بیاندیشید. اجازه ندهید آن‌چه در اطراف شما رخ می‌دهد، شما را از موفقیت و پیروزی‌تان دور کند.

 

۸. حس ایمنی

بیش‌تر مردم می‌گویند از آن‌چه انجام داده‌اند پشیمان نیستند اما همیشه در حسرت کارهایی هستند که شانس انجامش را داشتند و انجام ندادند. اشتباه برای هر کسی رخ می‌دهد و می‌گذرد، اما “کاش” و “اگر” صدمه‌ای غیر قابل جبران در زندگی ما به جا می‌گذارد. زندگی کوتاه‌تر از آن است که هر روز صبح با حسرت از خواب برخیزیم. اگر به دنبال موفقیت هستید از فرصت‌هایی که برایتان پیش می‌آید استفاده کنید.

۹. تاخیر در انجام امور

این عامل یکی از محبوب‌ترین روش‌های تخریب آینده است! هر روزی که انجام امور را به تعویق می‌اندازید، یک روز دیگر را با نگرانی در خصوص اموری که باید به انجام برسند پشت سر می‌گذارید. اگر بتوانید با این عادت خود مبارزه کتید، قدمی بزرگ به سوی موفقیت برداشته‌اید.

چه عاملی شما را از رسیدن به موفقیت بازداشته است؟

مدتی زمان صرف کنید تا با عواملی که شما را از پیشرفت و دست‌یابی به موفقیت بازمی‌دارند آشنا شوید، سپس سعی کنید خود را از این موانع برهانید.

 

منبع: تک‌شات