تبادل اطلاعات در اینترنت 5G چگونه است؟

/ 5 آوریل 17

5G.1

نسل پنجم شبکه تلفن همراه یا نسل پنجم فناوری انتقال بی‌‏سیم اطلاعات با هدف افزایش سرعت انتقال اطلاعات همزمان با افزایش تعداد کاربران طراحی شده است، اگرچه فناوری نسل پنجم تلفن‏ همراه هنوز وارد فاز اجرایی نشده، اما آشنایی با روش انتقال دو سویه و همزمان اطلاعات در این نسل برای علاقه‏‌مندان ضروری به نظر می‏‌رسد.

هدف از معرفی اینترنت بی‏‌سیم نسل پنجم یا 5G افزایش سرعت اتصال اینترنت اپراتورهای تلفن همراه به میزان ۲۰ گیگابیت همراه با افزایش ظرفیت بیش‌تر شبکه در مقایسه با نسل چهارم است. این فناوری اجازه می‏‌دهد که حداقل چند ۱۰ هزار کاربر در هر یک کیلومتر مربع به شبکه متصل شوند.

حداقل سهم مجاز هر کاربر در شلوغ‏‌ترین حالت شبکه حداقل ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است.

مهم‌ترین تفاوت اینترنت بی‌‏سیم نسل پنجم در مقایسه با نسل فعلی، تحول اساسی در نحوه انتقال اطلاعات موسوم به فناوری Full Duplex است. در این فناوری اطلاعات با تاخیر کم‌تر از یک میلی‏‌ثانیه منتقل می‏‌شوند و سرعت دانلود اطلاعات نیز از یک گیگابایت در نسل چهار به ۲۰ گیگابایت در ثانیه افزایش می‌‏یابد. فناوری جدید Full Duplex برای اولین‏ بار تبادل همزمان اطلاعات رفت و برگشت را از طریق یک سیگنال امکان‏‌پذیر می‏‌سازد. در این فناوری ارسال و دریافت همزمان اطلاعات با استفاده از معماری جدید تراشه‏‌های گیرنده و فرستنده قابل دستیابی است.

برای درک بهتر چگونگی انتقال اطلاعات در اینترنت نسل پنجم در نظر بگیرید که دو نفر به‌طور همزمان از طریق تلفن ‏همراه در حال مکالمه هستند و قادرند تا صدای یکدیگر را به صورت واضح و بدون نوسان درک کنند.

منبع: ایسنا