تکنولوژی GPON چیست؟

/ 1 جولای 19

در دنیای امروز با توجه به نیازهای مردم، تقاضای آن‌ها برای داشتن اینترنت با پهنای باند بالا افزایش یافته است.

ترویج دور کاری، تماشای کانال‌های تلویزیونی HD متعدد و گاهاً استفاده از چندین تلویزیون به صورت همزمان در خانه، آپلود و دانلود فایل‌های چندرسانه‌ای و استفاده از سرویس‌های Peer-to-Peer، بازی‌های آنلاین، استفاده از شبکه‌های اجتماعی، اشتراک گذاری داده‌ها همه و همه منجر به ایجاد نیاز به ظرفیت بالا در اینترنت شده است و آوردن فیبر نوری به منازل پاسخی قطعی به این تقاضا خواهد بود.

یکی از راه‌های ارائه فیبر به منازل استفاده از تکنولوژی ‏GPON(Gigabit Passive Optical Network)‎ است.

تکنولوژی GPON یک مکانیزم دسترسی Point-to-Multi point بوده و مشخصه اصلی آن استفاده از تقسیم کننده‌های پسیو در شبکه‌های توزیعی فیبر نوری می‌باشد بدین معنا که تنها یک فیبر از مراکز ارائه دهنده، دریافت و به چندین مصرف کننده شامل منازل و مشاغل کوچک ارائه خواهد شد.

سرعت اشتراک گذاری GPON در ظرفیت downstream (انتقال داده از سرویس‌دهنده به سرویس گیرنده-دانلود)، 2.488Gbps و در ظرفیت Upstream  (انتقال داده از سرویس گیرنده به سرویس دهنده-آپلود)، 1.244Gbps می‌باشد .

در اغلب موارد سیگنال‌های downstream به تمام نقاط اشتراک گذاری شده broadcast می‌شود اما جهت حفظ داده‌های خصوصی هر کاربر از استراق سمع سایر کاربران، داده‌ها در این تکنولوژی رمزنگاری می‌شوند.

گرچه فناوری‌های دیگری نیز قادر هستند زمینه FTTH (فیبر تا منازل) را فراهم کنند اما به‌طور کلی تکنولوژی GPON قوی‌ترین کاندیدا برای استفاده گسترده می‌باشد.

Passive Optical Network) PON) در واقع شکلی از شبکه‌های فیبر نوری است که میزان فیبر نوری و سایر تجهیزات مربوط به آن و تعداد دفاتر در ارتباط با end-userها را نسبت به معماری Peer-to-Peer کاهش می‌دهد.

تکنولوژی gpon