رکورد جدیدی در نرخ انتقال داده ثبت شد

/ 15 فوریه 16

data speed

سریع‌ترین نرخ انتقال داده اطلاعات دیجیتالی بین یک انتقال‌دهنده و دریافت‌کننده واحد توسط تیمی از محققان بدست آمد.

این محققان توانستند اطلاعات را از طریق نور با سرعت باورنکردنی 1.125 ترابیت بر ثانیه انتقال دهند. تاکنون هیچ تیم و محققی نتوانسته بود اطلاعات را با چنین سرعتی جابجا کند و به نوعی رکورد سرعت در این زمینه شکسته شد و به این گروه از محققان دانشگاه کالج لندن رسید.

این افراد برای دست‌یابی به چنین موفقیتی روش‌های مختلف و تکنیک‌های پردازش سیگنال متعددی را مورد آزمایش قرار دادند. دکتر رابرت ماهر که رهبری این تیم را برعهده دارد اعلام کرد که این سرعت تقریباً 50 هزار برابر متوسط سرعت پهنای باند اتصال در بریتانیاست که چیزی حدود 24 مگابیت بر ثانیه است.

وی در توضیحات تکمیلی خود در خصوص این دستاورد و درک بهتر این سرعت عنوان کرد که با استفاده از این نرخ سرعت می‌توان مجموعه کامل Game of Thrones را با کیفیت اچ دی  در یک ثانیه دانلود کرد.

این محققان از 15 کانال برای انتقال اطلاعات استفاده کردند که هر کانال از یک سیگال نوری با طول موج متفاوت برخوردار است. سپس تمامی این کانال‌ها با یکدیگر ادغام شده و چنین سرعت خیره‌کننده‌ای را برای کاربران به ارمغان می‌آورند.

گزارش کامل این دستاورد در ژورنال Scientific Report به چاپ خواهد رسید که البته ارایه چنین سرعتی برای کاربران معمولی هم‌چون من و شما بعید به نظر می‌رسد اما با این حال می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای در افزایش متوسط سرعت اینترنت در جهان داشته باشد.

منبع: تک‌شات