سوئیفت بار دیگر هک شد

/ 3 سپتامبر 16

هشدار به بانک‌ها برای ارتقای امنیت

امنیت ضعیف زیرساخت‌های بانکی محلی در کشورهای آسیب‌دیده از این حملات، ویژگی مشترک همه آن‌ها بوده است.

Swift

سامانه تبادل پیام بین بانکی سوئیفت دیروز از حملات هکری جدیدی به بانک‌های عضو خبر داد و آن‌ها را برای ارتقای رویه‌های امنیتی خود تحت فشار قرار داد.

به گزارش ایتنا از فارس به نقل از رویترز، پس از آن‌که در ماه فوریه مشخص شد هکرهای سوئیفت موفق به سرقت ۸۱ میلیون دلار از بانک مرکزی بنگلادش شده‌اند حالا این موضوع افشا شده که هکرها حملات فراوانی به این شبکه تبادل پیام داشته‌اند.

سوئیفت با ارسال نامه‌ای محرمانه به بانک‌های عضو اعلام کرده که تلاش‌های جدید برای سرقت سایبری – که برخی از آن‌ها نیز موفق بوده – از ماه ژوئن آغاز شده و جزییاتی نیز در مورد این حملات زنجیره‌ای در اختیار آن‌ها قرار داده است.

بر اساس یک کپی از این نامه که به دست خبرگزاری رویترز رسیده، هکرها بعد از هک این شبکه دستوراتی را برای پرداخت پول به نفع خود ارسال کرده‌اند و از برخی حساب‌های بانکی برداشت‌هایی صورت داده‌اند. در نامه یادشده تهدید مذکور دائمی، پیچیده و منطبق شونده با شرایط جدید توصیف شده است.

اسامی موسسات مالی و بانک‌های متضرر شده و میزان پول به سرقت رفته بر اثر این حملات اعلام نشده است. اما این بانک‌ها از نظر میزان اهمیت و موقعیت جغرافیایی بسیار متنوع بوده و از روش‌های متنوعی برای دسترسی به سوئیفت استفاده می‌کنند.

یک سخنگوی سوئیفت از هرگونه اظهارنظر جدید یا ارائه توضیحات بیش‌تر در این مورد خودداری کرده است. اما مشخص شده که امنیت ضعیف زیرساخت‌های بانکی محلی در کشورهای آسیب‌دیده از این حملات، ویژگی مشترک همه آن‌ها بوده است. بانک مرکزی بنگلادش که به خاطر این حملات ۸۱ میلیون دلار متضرر شده، از فایروال استفاده نمی‌کرده و از یک سوئیچ الکترونیک دست دوم ۱۰ دلاری در شبکه رایانه‌ای خود بهره می برده است.

علاوه بر این بانک، هکرها در گذشته موفق به برداشت ۱۲ میلیون دلار از بانک Banco del Austro اکوادور شدند. تلاش آن‌ها برای انتقال پول از بانک Tien Phong ویتنام در سال ۲۰۱۵ نیز ناکام ماند.

منبع: خبرگزاری فارس