شبکه‌های توزیع محتوای کشور معرفی شدند

/ 31 آگوست 16

CDN

با آغاز کار شبکه ملی اطلاعات، امکان راه‌اندازی شبکه‌های توزیع محتوای مستقل و یکپارچه هم فراهم شد که خود در نهایت به آزادسازی زیرساخت‌ها به ویژه شبکه انتقال بین استانی خواهد انجامید.

شبکه توزیع محتوا شبکه‌ای بزرگ از سرورهایی است که در چندین نقطه دنیا مستقر هستند و به صورت جغرافیایی توزیع شده‌اند. با استفاده از این شبکه CDN، محتوا با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر از طریق نزدیک‌ترین سرور در اختیار وی قرار می‌گیرد. استفاده از این سرویس هم‌چنین سرعت تحویل محتوا و پهنای باند در وب‌سایت‌های با ترافیک بالا و وب‌سایت‌های جهانی را به همراه دارد.

اجرای طرح CDN در کشور منافع و مزایایی را به همراه دارد که یکی از آن‌ها مربوط به شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس اینترنت و شبکه است که با کاهش هزینه‌های پهنای باند، افزایش امنیت، افزایش بهره‌وری از استفاده منابع شبکه و بهینه‌سازی ارسال ویدیو در شبکه همراه خواهد بود.

یکی دیگر از مزایای این طرح، آزاد شدن زیرساخت‌ها به ویژه شبکه انتقال بین استانی است که در نهایت افزایش کیفیت و رضایت، کاهش قیمت، امکان دریافت محتوا با قیمت ترافیک صفر، افزایش انگیزه برای مصرف محتوای داخلی و افزایش انگیزه برای خرید محتوا را برای کاربر به ارمغان می‌آورد. لایواستریمینگ ویدیویی با کیفیت نیز با این سرویس امکان‌پذیر می‌شود.

شرکت مخابرات ایران و همراه اول علاوه بر تهران به راه‌اندازی CDN یکپارچه در تبریز، مشهد و شیراز مبادرت کرده اند. رایتل نیز علاوه بر شهرهای نامبرده در اصفهان دارای شبکه توزیع محتوا خواهد بود. ایرانسل نیز این سرویس را در تهران، تبریز، مشهد، شیراز، اصفهان و اهواز راه‌اندازی کرده است.

شرکت شاتل علاوه بر این شهرها در کرمان، آمل، بابل، ساری، قم، کرج و رشت هم سرورهای شبکه توزیع محتوای خود را مستقر کرده است.

منبع: تک‌شات