عقب‌نشینی ۷پله‌ای ایران در رتبه جهانی نوآوری

/ 8 ژانویه 17

عضو ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات از عقب‌نشینی ٧ پله‌ای ایران در جایگاه جهانی نوآوری خبر داد و گفت: باید فضای اقتصادی اجتماعی و سیاسی کشور برای فعالیت استارتاپ‌ها مهیا شود.

خسرو سلجوقی با اشاره به این‌که فعالیت استارتاپ‌ها می‌تواند هم‌سو با سیاست‌های نظام در حوزه اهداف اقتصاد مقاومتی باشد، ادامه داد: پایه و اساس کسب و کارهای نوپا بر مفهوم نوآوری تکیه دارد و زمانی که اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود یکی از لازمه‌های آن نوآوری است.

وی با بیان این‌که ۳ نوع اقتصاد در دنیا مطرح است که شامل اقتصاد منبع محور، اقتصاد کارآیی محور و اقتصاد نوآوری محور می‌شود، ادامه داد: هم اکنون اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته بر مبنای اقتصاد نوآوری محور است و طبیعتا ما نیز در کشور اگر قرار باشد از اقتصاد منبع محور به سمت اقتصاد نوآور محور که اهداف اقتصاد مقاومتی را محقق می‌کند، حرکت کنیم باید از نوآوران استفاده کنیم.

سلجوقی نوآوری را مجموعه‌ای از زیست بوم‌های رشد و شکوفایی در عرصه‌های مختلف عنوان کرد که با مفهموم کارآفرینی عجین شده است و گفت: شروع کار این زیست بوم، با شکل‌گیری استارتاپ (شرکت‌های نوپا) است.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: به طور کل می‌توان گفت مهم‌ترین نقطه برای جهش از اقتصاد منبع محور به سمت اقتصاد نوآوری محور، تکمیل زیست بوم نوآوری در کشور با فعال‌سازی استارتاپ‌ها است.

عضو ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که تکمیل و تسریع در فعال شدن زیست‌بوم نوآوری نیازمند مدیریت یکپارچه و هم‌زمان چند موضوع است، ادامه داد: یکی از این مسائل به حوزه فرهنگی، آموزشی و یادگیری مربوط می‌شود. به نحوی که باید از کودکی تا جوانی قدرت تفکر انتقادی را در جامعه پیاده‌سازی کرد. این موضوع به ایجاد نوآوری کمک می‌کند و باعث می‌شود جوانان از ابتدا چالش‌های اطراف خود را به درستی تشخیص دهند و در مقابله با مسائل مثبت‌نگری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: باید در کنار آموزش رسمی و غیررسمی از سوی آموزش و پرورش و صدا وسیما، به این موضوع توجه ویژهای شود. در کنار این فرهنگ‌سازی باید اجازه دهیم افرادی که چالش‌ها را به درستی تشخیص می‌دهند راهکار حل چالش را ارائه دهند که برای ارائه راهکار مناسب، نیازمند نوآوری هستیم.

مجری طرح افزایش تولید محتوای دیجیتال در راستای اقتصاد مقاومتی گفت: آمارهای جهانی مربوط به سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که ایران در جایگاه نوآوری حدود ۷ پله عقب‌نشینی کرده است. به همین دلیل برای بازگشتن به جایگاه قبلی و توسعه این بخش، لازم است که فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور برای فعالیت استارتاپ‌ها فعال شود.

وی با اشاره به این‌که مقوله خلاقیت و نوآوری امکان انجام گفتگوی آزاد را فراهم می‌کند تا فرد بتواند ایده خود را بروز دهد، تاکید کرد: اگر کسی بخواهد در یک بخش نوآوری داشته باشد باید اجازه گفتمان به وی داده شود، این موضوع فضای اجتماعی و سیاسی خاص را می‌طلبد. نباید این‌طور باشد که با اولین نقد، به وی برچسب اقتصادی، مذهبی و حتی سیاسی زده شود. این موضوع قدرت نوآوری را محدود می‌کند و باعث ممانعت از نوآوری خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر