راهکار شبکه‌ی فیبر نوری

/ 17 آوریل 16

Fiber Solutions

بهترین انتخاب برای NGN

شبکه‌ی فیبر فعال به عنوان تکنولوژی دسترسی باند پهن آینده برای پاسخ به تقاضای مداوم برای پهنای باند اینترنت بالاتر به رسمیت شناخته شده است. زایکسل، به عنوان پیشرو در ارائه‌ی راه‌حل‌های باند پهن برای فیبر فعال، محصولات و نمونه کارهای گسترده‌ای در جهت انجام راه‌حل‌های END-to-END دارد.

روند بازار

ثابت شده است که FTTH به علت عملکرد بهتر نسبت به خدمات باند پهن قبلی که بر روی خطوط مسی ارائه می‌شد، دارای مزایای آشکار برای مصرف‌کننده می‌باشد. ظرفیت انتقال فیبر تقریباً نامحدود است و در مقایسه با سیستم کابل‌کشی مسی موجود بی قید و شرط است. از یک سو فیبر موقع دسترسی به اینترنت در هر دو حالت دانلود (از شبکه به کاربر نهائی) و آپلود (از کاربران به شبکه) بالاترین پهنای باند ممکن را ارایه می‌دهد. از سوی دیگر سرعت فیبر باقی‌مانده مستقل از تاثیر فاصله از کاربر نهایی به شبکه می‌باشد، برخلاف فن‌آوری شبکه‌ی پهنای باند مسی که در آن فاصله، نویز تصادفی، دخالت و تداخل در زمان انتقال سیگنال باعث کاهش سرعت می‌شود.

شرح شبکه‌ی FTTH

یک شبکه‌ی فیبر به خانه (FTTH) به منزله دسترسی به شبکه‌ی  مبتنی بر فیبر، تعداد زیادی از کاربران نهایی را به یک نقطه مرکزی شناخته‌شده به عنوان یک گره دسترسی یا نقطه حضور (POP) متصل می‌نماید.  هر POP برای تولید برنامه‌ها و سرویس‌ها از طریق فیبر نوری به مشترک، تجهیزات انتقال مورد نیاز را نصب خواهد کرد. هر POP توسط یک شبکه‌ی فیبر شهری یا مرکزی که تمام گره‌های دسترسی در سراسر یک شبکه‌ی بزرگ یا منطقه متصل هستند، به کار می‌رود.

شبکه‌های نوری غیر فعال (پسیو)(PONs) و شبکه‌های نوری فعال (AONs) دو تکنولوژی شبکه‌ی فیبر می‌باشند که به طور گسترده استفاده می‌شوند. توپولوژی زیرساخت‌های شبکه برای شبکه‌های نوری غیر فعال (PONs)، توپولوژی به اشتراک‌گذاری رسانه‌ای یک نقطه به چند نقطه (POP) است. هم‌چنین زیرساخت‌های شبکه برای شبکه‌های نوری فعال (AONs) به عنوان  نقطه به نقطه (PTP) شناخته شده است، به اصطلاح شبکه‌ای رسانه‌ی شبکه‌ی اختصاص داده شده که هر کاربر نهایی اختصاصی را قادر می‌سازد به صورت اختصاصی و از طریق فیبر نوری اختصاصی به صورت مستقیم به POP متصل شود.

به طور معمول از تکنولوژی‌های انتقال اترنت استفاده می‌کند. دیاگرام زیر توپولوژی شبکه‌ی FTTH را نشان می‌دهد.

Point-to-Point Fiber Network Description

Point to Point Fiber Network

مزایای شبکه‌ی فیبر نوری

صدها نفر در سراسر جهان به خصوص در اروپا برای ارائه‌ی بالاترین سرعت جهت انتقال صدا، داده و سرویس‌های ویدئویی به خانه‌های تک واحدی و مجتمع‌های آپارتمانی، راه‌حل فیبر نوری را انتخاب می‌کنند. با اجرای ساختار فیبر P2P ، فیبر فعال در ارائه‌ی عملکرد بهتر برای مشترکین اختصاصی و پهنای باند انعطاف پذیر تا 1Gbps دانلود و آپلود متقارن دارای مزیت می‌باشد. هم‌چنین این مهم است که فن‌آوری انتقال اترنت یک تکنولوژی کامل و اثبات شده برای حمل ترافیک سنگین شبکه به طور پیوسته در نظر گرفته شده است. این خطر ریسک را برای اپراتورها کاهش می‌دهد و به حفظ سرمایه‌گذاری‌های آنان کمک می‌کند. علاوه بر این، مدل کسب و کار نیز یک عامل تصمیم‌گیری کلیدی برای اپراتورهای فیبر برای طراحی زیرساخت فیبر خود می‌باشد. هم‌چنین به نظر می‌رسد که فیبر فعال متد بهتری برای پشتیبانی از مدل سرویس‌های دسترسی باز که متناسب با موارد مورد نیاز بیشتر جوامع و خدمات رفاهی است، می‌باشد.

شبکه‌ی دسترسی باز

در زمینه‌ی شبکه‌های مخابراتی، “دسترسی باز” معمولا بدان معنی است که ارائه‌دهندگان خدمات، اجازه دسترسی به خدمات عمده فروشی در شبکه‌های دسترسی محلی را می‌دهند، به طوری‌که آن‌ها بدون نیاز به ایجاد یک شبکه‌ی جدید، می‌توانند به مشتریان نهایی خود برسند. مدل full separation (جداسازی کامل) بارزترین مدل کسب و کار برای یک شبکه دسترسی آزاد می‌باشد. اما سایر مدل‌ها نیز امکان‌پذیر است. جداسازی کاربردی راه دیگری برای جدا کردن مالکیت شبکه از ارائه‌ی خدمات است.

Functional Block Diagram of the ZyXEL Smart Home Gateway

Functional Block Diagram

 

زایکسل، شریک واقعی NGN شما

زایکسل به عنوان یک ارائه‌دهنده راه‌حل‌های باند پهن پیشرو، نمونه کارها و محصولات گسترده‌ای برای راه‌حل‌های کامل END-to-END برای شبکه‌های فیبر فعال ارائه می‌دهد.

شما ممکن است از محصولات نشان داده شده در جدول‌های زیر برای ایجاد شبکه‌های نسل آینده خود، انتخاب نمایید.

Product List for the end to end gigabit active fiber solutions

Product List for the end to end gigabit active fiber solutions.

 

برای دریافت مقاله فوق روی لینک زیر کلیک کنید:

فیبر نوری

 

 

 

افسانه دشتستانی

کارشناس فنی