مودم ONT چیست؟

/ 1 دسامبر 22

در این مقاله به توضیح مختصری در مورد ONT می‌پردازیم.

برای دریافت سرویس اینترنت از طریق فیبر نوری (FTTH) نیاز به مودم فیبر نوری است. به مودم‌های فیبر نوری معمولا GPON ONU(ONT) گفته می‌شود.

عبارتGPON  مخففGigabit Passive Optical Networks  و ONT مخفف Optical Network Terminal است و از یک استاندارد موسسه‌ی ITU-T ‌درباره‌ی شبکه‌های فیبر نوری گرفته شده است.

ONT  با مودم‌های ADSL ،VDSL  و مودم‌های سیم‌کارتی 3G/4G تفاوت دارد.ONT Router

ظاهر ONT بسیار مشابه مودم‌های ADSL و VDSL است ولی از نظر استاندارد، پروتکل ارتباطی، درگاه‌ها و عملکرد، تفاوت‌هایی دارند. ONT علاوه بر اینکه دارای چندین درگاه RJ45 شبکه‌ی LAN یا درگاه‌های FXS در سرعت‌های مختلف است، حتما باید دارای یک درگاه GPON باشد تا بتواند به کابل و شبکه فیبرنوری GPON وصل شود.

در هر شبکه‌ی فیبر نوری FTTH یا GPON، فرستنده و گیرنده سیگنال‌های نوری وجود دارد. بخش فرستنده که از سمت سرویس‌دهنده‌ی اینترنت فیبر نوری (مثلا شرکت شاتل) روی تجهیزات نصب شده، دستگاه OLT است و در سمت کاربر (مشترک) که سر دیگر شبکه‌ی فیبر نوری GPON  و در واقع گیرنده سیگنال‌های نوری است دستگاهی به نام ONT یا پایانه‌ی شبکه‌ی نوری نصب می‌شود. مودم ONT فقط برای شبکه‌های فیبر نوری پسیو است.

ONT

درONTهایی که قابلیت وایرلس ندارد کاربر بایدONT  را به یک Access Point وصل کند تا سیگنال‌های نوری دریافتی به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل و بعد به صورت وای‌فای قابل استفاده باشد.

البته، اکثرONT های جدید این قابلیت را دارند و کاربران نیاز ندارند دستگاه ONT خود را به دستگاه دیگری وصل کنند، جز اینکه مثلا بخواهند پوشش وای‌فای قوی‌تر و بهتری دریافت کنند.