پشت پرده تحقیقات مایکروسافت و ۳ واقعیت درباره این شرکت که احتمالا نمی‌دانید!

/ 22 اکتبر 16

Backstage-Of-Microsoft-Research

پشت پرده تحقیقات مایکروسافت چه می‌گذرد و چه چیزی عامل این پیشرفت چندین و چند ساله است؟

این روزها کمتر کسی وجود دارد که غول نرم‌افزاری جهان و بیل گیتس را نشناسد. مایکروسافت بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزاری جهان است که در زمینه تولید نرم‌افزار و محتوای چند رسانه‌ای و حتی تجهیزات سخت‌افزاری و اسمارت‌فون نیز فعالیت می‌کند.

شرکتی که صاحب آن تنها چند هفته است رقابت بر سر کسب لقب ثروتمندترین فرد دنیا با آمانسیو اورتگا را آغاز کرده و تا به حال پیشتاز بوده است.

با وجود کمپانی‌های مشهوری نظیر آلفابت و فیسبوک و تلاش‌های بی‌وقفه آن‌ها در تولید و سرمایه‌گذاری روی اموری که از فعالیت‌های اصلی آن‌ها محسوب نمی‌شود کمپانی مایکروسافت هم‌چنان پیشتاز بوده و توانسته است در چند دهه گذشته کمک شایانی به پیشرفت بشر با تولید نرم‌افزارهای صوتی، برنامه‌های نقشه‌برداری جهانی، ساعت‌های هوشمند و تبلت‌های متفاوت داشته باشد.

آشنایی با پشت پرده تحقیقات مایکروسافت

Backstage Of Microsoft Research

کافی است جستجوی کوتاهی در فضای وب داشته باشید که تا با حقایق جالبی در باره مایکروسافت رو به رو شوید. مسلما تمام تغییر و تحولات محصولات که امروز شاهد آن هستیم بی دلیل حاصل نمی‌شود. با پشت پرده تحقیقات مایکروسافت به واسطه ۳ واقعیت زیر آشنا شوید:

تست هوش مصنوعی مایکروسافت در چین

در سال 2015 مایکروسافت اولین آزمون تورینگ هوش مصنوعی در تاریخ را با استفاده از رباتی چینی به نام Xiaoice آغاز کرد. رباتی هوشمند نظیر ربات ترکیبی هوش مصنوعی Cozmo  که قادر بود نظیر انسان‌ها به تعامل با افراد دیگر بپردازد و به سوالات دیگران پاسخ دهد.

در ابتدای سال افرادی که در آینده از این هوش مصنوعی استفاده کنند ۴۰ میلیون نفر تخمین زده شد.

ربات Cozmo؛ سرآغاز سایر تحقیقات مایکروسافت

این ربات از مهم‌ترین بخش‌های پشت پرده تحقیقات مایکروسافت است و در واقع ارزش زیادی برای این کمپانی داشته است؛ چرا که بر  پایه موتور جستجوی بینگ که متعلق به مایکروسافت می‌باشد تولید شده است.

اساسا سایر پروژه‌های مایکروسافت با تکیه بر هوش مصنوعی و موتور جستجوی بینگ طراحی و راه‌اندازی شده‌اند. از دستگاه دستیار شخصی کورتانا تا قابلیت‌های جدید Office 365.

انتشار اپلیکیشن‌های جدید

این تست منجر به شکل‌گیری نوآوری‌های دیگر مایکروسافت در آینده شد. به عنوان مثال اپلیکیشن brains برای تست سلامت روان افراد از سمت این شرکت منتشر شد که البته از نمونه اپلیکیشن‌های سلامتی مایکروسافت نظیر برنامه تغییر نام داده شده Microsoft Band می‌باشد.

به صورت کلی می‌توان گفت که ویژگی‌های بالقوه هوش مصنوعی پشت پرده تحقیقات مایکروسافت بوده است.

Backstage-Of-Microsoft-Research

تولید گجت و پوشیدنی‌های نسل آینده

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کرده بودیم گوشی از اولویت های مایکروسافت نیست. در حقیقت مایکروسافت در حال حاضر تمرکز زیادی روی گجت‌ها دارد و سعی دارد در این عرصه پیشرو باشد.

معرفی اپلیکیشن DuoSkin

پشت پرده تحقیقات مایکروسافت در این بخش همکاری با آزمایشگاه رسانه‌ای MIT می‌باشد.

مایکروسافت به دنبال DuoSkin و تولید آن است. DuoSkin یا گجت تتو که مدیریت و تنظیمات اسمارت‌فون‌ها با به واسطه ثبت یک تتو در صفحه نمایش لمسی روی دست کاربر ممکن می‌کند.

جزییات برنامه DuoSkin

DuoSkin اپلیکیشن آینده مایکروسافت است. این برنامه هنوز هم یه ایده است و کاربردی به صورت فیزیکی در حال حاضر ندارد؛ اما مایکروسافت به سختی مشغول جمع آوری دیتا برای رسیدن به مقاصد تحقیقاتی خود می‌باشد.

پوشیدنی جالبی که به نظر می‌رسد در آینده بازار اپلیکیشن را بر خلاف سایر برنامه‌های مشابه تسخیر کند.

معرفی هدست‌های HoloLens

HoloLens رقیب جدید هدست‌های واقعیت مجازی است که قرار است به زودی به بازار عرضه شود.

این هدست رقیب خوبی برای هدست واقعیت مجازی Vision آلکاتل بدون نیاز به گوشی است و این بار به صورت کاملا لایت و سبک، بی‌سیم و سازگاری با تجهیزات ایکس باکس 360 و تبلت‌های سرفیس نسل اول عرضه خواهد شد.

با استفاده از این هدست کیفیت تجربه واقعیت مجازی تقویت می‌گردد. مایکروسافت در حال حاضر هدست‌ها را برای مشتریان خاص با قیمت ۳ هزار دلار به فروش می‌رساند.

ذخیره اطلاعات روی DNA و تولید میکروب صنعتی

باور نکردنی است! این بار مایکروسافت سرمایه‌گذاری خود را به صورت گسترده روی علم زیست‌شناسی و بیوتکنولوژی یا زیست فناوری آغاز کرده است.

این تخقیقات با همکاری دانشگاه واشنگتن آغاز شده است و مایکروسافت موفق شده است حدود ۲۰۰ مگابایت از اطلاعات را روی رشته ای DNA ذخیره نماید!

اگر چه ۲۰۰ مگابایت یا ۰/۲ گیگابایت اطلاعات بسیار کم است اما محققان موفق شده اند این مقدار دیتا را در فضای بسیار ناچیزی ذخیره کنند! پشت پرده تحقیقات مایکروسافت را در ادامه می‌خوانید:

جزییات بیش‌تر تحقیقات مایکروسافت

چیزی که سبب تمرکز مایکروسافت روی رشته‌های DNA شده است ظرفیت تقریبا بی‌نهایت آن در دنیای امروزی ما با وجود اندازه ناچیز است.

DNA قادر است اطلاعات یک دیتاسنتر بزرگ را در فضایی به اندازه یک حبه قند ذخیره‌سازی کند. بنابراین ذخیره‌سازی دیتا در DNA پروژه‌ای شگفت‌انگیز در آینده خواهد بود.

Backstage-Of-Microsoft-Research

تولید میکروب صنعتی

مایکروسافت با همکاری مهندسان و زیست‌شناسان پروژه Synthace را تحت یک استارتاپ آغاز کرده است. هدف این پروژه تولید میکروب صنعتی می‌باشد.

میکروب صنعتی قادر به تولید ترکیبات شیمیایی، پوشا دارو، طعم و رایحه‌های مختلف و مواد طبیعی بدن نظیر سورفاکتانت خواهد بود.

آینده روشن زیست‌شناسی با تولید میکروب صنعتی

ساخت این میکروب همکاری استراتژیک در استارتاپ Synthace را به سمت و سوی تولید دارو و مواد ژنتیکی بدون نیاز به استخدام نیرو انسانی سوق خواهد داد.

این پروژه برای مایکروسافت بسیار سودآور خواهد بود و از طرفی یک هوش مصنوعی برای علم زیست‌شناسی به شمار می‌رود.

تحقیقات مایکروسافت: فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاران

شرکت‌های فناوری و زیست فناوری به دنبال ایده‌های مختلف برای تجاری‌سازی هستند. هر سه واقعیت پشت پرده تحقیقات مایکروسافت می‌توانند برای سرمایه‌گذاری، پروژه‌های سودآوری در آینده باشند.

تحقیقات مایکروسافت معمولا به نتیجه می‌‌رسد و  پیشرفت‌های این کمپانی در زمینه تکنولوژی به خوبی این موضوع را بیان می‌کند. سرمایه‌گذاران می‌توانند در طرح‌های بزرگ مایکروسافت شریک شده و در آینده نزدیک سود کلانی به دست آورند.

منبع: هات‌اپ‌نیوز