گزارش جدید اپن سیگنال از میزان پوشش شبکه‌های LTE جهان

/ 10 آوریل 16

LTE-network-speed

شبکه‌های LTE(سرنام Long Term Evolution) نسل چهارم شبکه‌های ارتباطاتی موبایل است که اساس آن بر مبنای ارائه پهنای باند بالا برای انتقال داده‌های حجیم، مانند محتوای تصویری HD در مدت زمانی کوتاه‌تر برای تلفن همراه، استوار است.

خوشبختانه مدتی است که اپراتورهای تلفن همراه داخل کشور، نسل جدید 4GLTE را راه‌اندازی کرده‌اند و کاربران کمابیش از مزایای اینترنت پهن باند برخوردار هستند. اما جدیدترین گزارش موسسه Open Signal از سرعت و میزان پوشش شبکه‌های LTE کشورهای جهان، حاکی از این است که اینترنت کاربران ایرانی هنوز هم سرعت پایینی دارد.

در گزارشی که این موسسه از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ میلادی منتشر کرد، متوسط سرعت اینترنت کاربران ایرانی سه مگابیت بر ثانیه عنوان شده و این عدد حتی در گزارش جدید موسسه اپن سیگنال نیز افزایش نیافته است. در رتبه‌بندی سرعت اینترنت، ایران در جایگاه آخر قرار دارد. این گزارش می‌افزاید که میزان پوشش شبکه در ایران رشد کرده و در مقایسه با سه ماهه قبل، از ۴۶ به ۵۲ درصد رسیده است.

اپن سیگنال هم‌چنین اپراتورهای ارائه‌کننده خدمات تلفن همراه در ایران را نیز رتبه‌بندی کرده است. مطابق این آمار، اپراتور ایرانسل با ۵۸ درصد، رایتل با ۲۹ درصد و همراه اول با ۲۱ درصد، جایگاه اول تا سوم میزان پوشش شبکه LTE در ایران را کسب کرده‌اند. هم‌چنین همراه اول با هشت مگابیت و رایتل با سه مگابیت بر ثانیه، در جایگاه دوم و سوم رتبه‌بندی متوسط سرعت اینترنت ایران قرار گرفته‌اند.

اما در گزارش سه ماهه چهارم ۲۰۱۵ اپن سیگنال که با مقیاس مدت حضور و خروج از شبکه کاربران سنجیده می‌شود، دو اپراتور ساینتل و استارهاب از کشور سنگاپور با متوسط سرعت اینترنت ۴۰ و ۳۹ مگابیت بر ثانیه و اپراتور کانادایی .SaskTel با متوسط ۳۵ مگابیت بر ثانیه، رتبه اول تا سوم سریع‌ترین اینترنت جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

به لحاظ پوشش شبکه LTE در کشورهای جهان هم اپن سیگنال می‌گوید که ۹۷ درصد از کاربران شبکه نسل چهارم در کره‌جنوبی به اپراتورهایشان متصل بوده‌اند که این آمار نشانگر گستردگی و کیفیت بالای اینترنت در این کشور است. قرارگیری ایالات متحده در جایگاه ۵۵، از نکات قابل تأمل رتبه‌بندی اپن سیگنال است.

نقل از: ماهنامه شبکه