۸ ترفند برای مقابله با فرسودگی شغلی

/ 23 فوریه 16

فرسودگی شغلی

فرض کنید پنجشنبه بعد از ظهر است. آیا سر حال و با انرژی هستید؟ یا خستگی یک هفته کار طاقت فرسا در بدنتان باقی مانده است؟ شاید هم هنوز مشغول کار هستید؛ یا پشت میز کار، یا با تلفن هوشمند.

احتمالاً شما هم از خطرات فرسودگی شغلی آگاهی دارید. حتماً این را هم می‌دانید که زیاد کار کردن، مثل چند کار را با هم انجام دادن می‌تواند بهره‌وری‌تان را از بین ببرد. با این حال، همیشه یک کار دیگر هم هست که باید انجام شود، یک ایمیلی دیگر هست که باید فرستاده شود، و یا یک مشتری یا رئیس عجول دیگر هم وجود دارد که نمی خواهد تا شنبه صبح صبر کند.

به همین دلیل است که کمی بیش‌تر کار می‌کنید، و بعد کمی بیش‌تر از قبل، تا این‌که بالاخره همه‌ی این کارها را به انجام برسانید و این کار را هفته‌های متوالی ادامه می‌دهید. طولی نمی‌کشد که به خاطر کار، هم در منزل و هم در محل کار بد اخلاق، عصبی، بی‌خواب و تحریک‌پذیر می‌شوید. این‌ها از نشانه‌های فرسودگی مفرط است. اما هرچه تلاش کنید نمیتوانید با این کارها شغل خود را کمی آسان کنید.

با این تفاسیر اگر نمی‌توانید شغلتان را عوض کنید، باید خودتان را تغییر دهید. قدم‌های ساده‌ای وجود دارد که اگر آن‌ها را بردارید می‌توانید حتی در استرس‌زاترین مشاغل هم با فرسودگی مقابله کنید. این توصیه‌ی هولی میسن، رئیس شرکت برندینگ میسن بارونت است. او می‌گوید صنعت تبلیغات به خاطر ساعات کاری زیاد، فضای بی‌نهایت رقابتی، و نیاز به خلاق بودن آن هم تحت فشار زمانی، زبانزد است: «فکر می‌کنم آن‌هایی که در این صنعت سرآمد می‌شوند، به آن عشق می‌ورزند و آن را از ته قلب دوست دارند. اما جدای از این، هیچ یک از ما در مقابل فرسودگی ایمن نیستیم».

در ادامه شیوه‌هایی که میسن برای عبور موفقیت‌آمیز از دوران فرسودگی از آن‌ها استفاده می‌کند را از نظر خواهید گذراند. آن‌ها را امتحان کنید و ببینید تا چه حد به شما در مقابله با فرسودگی کمک می‌کنند.

۱- از خواب خود کم نگذارید

آریانا هافینگتون پس از آن‌که در دفتر کارش از فطر خستگی و بی‌خوابی به یکباره خوابش برد و در نتیجه‌ی آن استخوان گونه‌اش شکست، مدام مزایای خواب کافی را به دیگران یادآوری می‌کند. خواب مناسب شبانه نه تنها خلق و خو و توانایی شناختی‌تان را بهبود میٰ‌بخشد، بلکه به مغز شما کمک می‌کند سلول‌های تازه پرورش دهد. این در حالی است که ارتباط محرومیت از خواب کافی با بسیاری از بیماری‌های روانی و جسمانی اثبات شده است و باعث پیری زودرس می‌شود.

برای جبران ساعات اضافه کاری خود هر کاری که انجام می‌دهید، به خواب خود دست نزنید. اطمینان حاصل کنید هر شب خواب مناسب و کافی یکی از اولویت‌هایتان است.

۲- ورزش کنید

ورزش

تمرینات ورزشی، علاوه بر این‌که برای حفظ سلامتی بدنتان یک نیاز محسوب می‌شود، به عنوان یکی از بهترین تقویت‌کننده‌های خلق و خو، و کاهش‌دهنده‌های استرس شناخته می‌شود. شواهد نشان می‌دهند پیاده‌روی روزانه می‌تواند به بهبود عملکرد ذهنی افراد کمک کند. بنابراین کمی پیاده‌روی را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید و یا اگر می‌توانید، مثل استیو جابز برخی از ملاقات‌های خود را در حال پیاده روی انجام دهید.

۳- در طول روز چند استراحت کوتاه داشته باشید

حتی استراحتی کوتاه در حد چند دقیقه میان جلسات و تلفن‌های کاری می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. میسن توصیه می‌کند در این فرصت‌های کوتاه خود را در هوای آزاد قرار دهید: «کمی ویتامین D و هوای تازه می‌تواند بسیار مفید واقع شود».

۴- در تقویم خود برای مسافرت برنامه‌ریزی کنید

فرسودگی شغلی1

میسن در این باره می‌گوید: «داشتن برنامه‌ی مسافرت در تقویم، انگیزه‌ای برای ادامه‌ی راه پیش روی شما قرار می‌دهد». با نزدیک شدن تاریخ مسافرت نیز، باید در مقابل وسوسه‌ی عوض کردن این برنامه ایستادگی کنید. میسن می‌گوید استفاده از تعطیلات و مسافرت رفتن به ذهن شما استراحت می‌دهد: «از این‌که چقدر با انرژی و با انگیزه به کار خود باز می‌گردید شگفت زده خواهید شد».

۵- برای عصرها و آخرهفته‌ها برنامه بریزید

میسن در توضیح این مورد می‌گوید این به هفته‌ی شما کمی تنوع می‌بخشد و باعث می‌شود فقط به کار خلاصه نشود. اگر کسانی که دوستشان دارید و برایشان اهمیت قائل می‌شوید نیز در فعالیتی که برای بعد از ظهرها یا آخر هفته‌ی خود در نظر می‌گیرید حضور داشته باشند بسیار بهتر است؛ مثل همسر، فرزندان و یا دوستان.

۶- زمان‌هایی موبایل خود را خاموش کنید یا در دسترس نباشید

میسن می‌گوید دلایل متعددی وجود دارد که بر اساس آن‌ها باید در ساعات غیر کاری حد اقل چند ساعت موبایل خود را خاموش نگه دارید. او می‌گوید «دنیای فناوری‌زده‌ی ما این احساس را در ما به وجود می‌آورد که باید همیشه پاسخ‌گو باشیم و همین باعث می‌شود خیلی‌ها بعد از ساعات کاری با ما در تماس باشند. با در دسترس بودن ایمیل یا ابزارهای حل مشکل از راه دور، هر فردی در معرض استرس مداوم و واکنش قرار می‌گیرد».

۷- در سمینار یا کنفرانس‌ها شرکت کنید

seminar

زمان‌هایی که در محل کار خود احساس خستگی می‌کنید می‌تواند فرصت خوبی برای شرکت در کنفرانس‌ها یا رویدادهای کارآفرینی مربوط به صنعت خودتان باشد. میسن در این باره می‌گوید «بودن در کنار دیگر کارآفرینانی که مثل شما فکر می‌کنند می‌تواند برایتان الهام بخش باشد».

۸- در گروه به خصوصی عضو شوید

میسن توصیه می‌کند «به سازمانی متشکل از کسانی بپیوندید که در موقعیتی مشابه قرار دارند». خود او عضو هیئت مدیره‌ی سازمان کارآفرینان است. او می‌گوید «به این ترتیب در دوران سختی و آسانی، از حمایت و تشویق هم‌قطاران خود بهره‌مند خواهید بود».

۹- دستاوردهای خود را مرتب مرور کنید

میسن در این باره می‌گوید «من یک کمد پر از کارت‌ها و یک پوشه پر از ایمیل‌هایی دارم که ظرف این سال‌ها از سوی مشتریان خود دریافت کرده‌ام. خواندن تعریف و تمجیدهای آنان از کاری که انجام می‌دهم، هدف اصلی‌مان را برایم یادآوری می‌کند و خیلی وقت‌ها من را دوباره به کارم پیوند می‌زند».

منبع: دیجیاتو