10ثانیه جادویی: چرا ریست کردن مودم یا روتر بسیاری از مشکلات را برطرف می‌کند؟

/ 10 می 21

اغلب کاربران از زمان خرید تا زمانی که عمر مفید دستگاه به سر می‌رسد بدون وقفه از روتر یا مودم خود استفاده می‌کنند و تقریبا آن ‌را به حال خود رها می‌کنند.

 

اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که گاهی راه‌اندازی مجدد روتر باعث می‌شود یکسری از مشکلات آن برطرف شود. اما پرسشی که وجود دارد این است که چرا باید یک پروسه 10 ثانیه‌ای را به انتظار بنشینیم؟

زمانی که سرعت اینترنت کاهش پیدا می‌کند، شما می‌دانید چه کاری باید انجام دهید، مودم را یکبار خاموش می‌کنید یا آن ‌را از کابل تلفن جدا کرده و مجدد به آن متصل می‌کنید. سپری شدن این چند ثانیه فرآیند طبیعی است، اما واقعا در این ده ثانیه چه اتفاقی رخ می‌دهد که مشکل حل میشود؟ با یک شمارش جادویی طرف هستیم؟

روتر همانند یک کامپیوتر است.

بسیاری از کاربران از این موضوع اطلاع ندارند که روترها و مودمها درست همانند یک کامپیوتر هستند.

درون این باکس پلاستیکی یک پردازنده، حافظه و فضای ذخیره‌سازی قرار دارد که همه آن‌ها در خدمت سیستم‌عامل روتر هستند.

شبیه به یک کامپیوتر، این مولفه‌ها گاه‌وبی‌گاه دچار مشکل می‌شوند. شاید یک باگ که باعث به وجود آمدن نشتی حافظه شده، پردازنده‌ای که بیش از اندازه گرم شده یا مشکلی در کرنل فرمور باعث از کار افتادن کل سیستم شود.

ساده‌ترین راه برای حل این مشکلات چیست؟ راه‌اندازی مجدد در اغلب موارد مشکلات کامپیوترها را برطرف می‌کند، این قاعده در مورد روترها و مودمها نیز صدق می‌کند.

در واقع شما با راه‌اندازی مجدد هیچ مشکلی از روتر را برطرف نمی‌کنید، بلکه به روتر اجازه می‌دهد تا از نو بوت شود و کار کند. بدون شک این کار مشکلات را به شکل سیستماتیک حل نمی‌کند،

اما در کوتاه‌مدت باعث می‌شود دستگاه به خوبی کار کند.

واقعا باید 10 تا 30 ثانیه به انتظار بنشینید؟

اکثر تجهیزات الکترونیکی از خازن‌هایی استفاده می‌کنند که اساسا نقشی همانند باتری‌های کوچک دارند. شما این خازن‌ها را در کامپیوتر یا دیگر تجهیزات الکترونیکی نیز مشاهده کرده‌اید.

آن‌ها انرژی را برای مدت زمان زیادی نگه‌داری نمی‌کنند، اما در مقابل انرژی را به اندازه کافی نگه می‌دارند تا تراشه حافظه بتواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد.  زمانی که به مدت 10 ثانیه به انتظار می‌نشنید، مطمئن می‌شوید که خازن‌ها به‌طور کامل تخلیه شده‌اند و تمامی بیت‌های موجود در حافظه پاک شده است. این راهکار تضمین می‌کند که تمامی تنظیمات روتر یا مودم مجدد به حالت اولیه برگشته‌اند و عاملی که باعث به وجود آمدن مشکل شده برطرف شده است. دلایل متعددی وجود دارد که شما را مجبور می‌سازد روتر را ریست کنید. همه این مشکلات با انتظار 10 ثانیه ای برطرف نمی‌شوند و برای حل تعدادی از آن‌ها باید به دنبال یک راه‌کار جامع باشید.

چه عواملی باعث بروز مشکل در روتر می‌شوند؟

همانند یک کامپیوتر، روتر شما ممکن است به واسطه مصرف بیش از اندازه حافظه یا وجود باگی در کرنل، تداخل در آدرس‌های IP در ارتباط با آدرس‌های خصوصی و عمومی به ویژه زمانی که دو دستگاه روی شبکه شما از آدرس IP یکسانی استفاده می‌کنند یا اگر روتر آدرس‌های  IPعمومی به‌روزشده را در اختیار نداشته باشد و گرمای بیش از اندازه دچار مشکل شود.

دلایل متعددی در این زمینه وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها مواردی بود که به آن‌ها اشاره شد.

چگونه مشکلات اشاره شده را برطرف کنیم؟

در گام اول، بهتر است حتما فرم ور دستگاه خود را به آخرین نسخه به‌روزرسانی کنید:

در مرحله بعد وضعیت گرمای دستگاه را مورد بررسی قرار دهید و بهتر است روتر در مکانی باز و با تهویه مناسب قرار داشته باشد.

اگر مشکل حل نشد با شرکت خدمات دهنده مودم یا سرویس دهنده اینترنت خود تماس بگیرید.

 

منبع :  https://www.howtogeek.com/165110/do-i-really-have-to-unplug-my-cable-modem-for-at-least-10-seconds/