20 نکته جالب که باید درباره 5G بدانید

/ 30 می 21

1- به گفته ی محققان تا سال 2024 میلادی، حدود 5/1 میلیارد نفر به 5G دسترسی خواهند داشت. در حال حاضر ممکن است، این آمار دور از ذهن باشد اما 5G حدود 40% از جهان را پوشش خواهد داد. (cnet.com)

2- کمپانی گارتنر پیش بینی کرده است که سرمایه گذاری 5G احتمالاً در سال 2022 از LTE / 4G پیشی خواهد گرفت. جای تعجب نیست که افزایش پذیرش در فناوری 5G نسبت به نسل های گذشته باعث افزایش درآمد فعالان این حوزه می شود. (techrepublic.com)

3- در حال حاضر چین با 4/49 درصد از سرمایه گذاری جهانی 2020، در رقابت جهانی 5G پیشرو است. CSPهای چینی به دلیل زیرساخت های اقتصادی کشور، حداقل چالش های حقوقی و با حمایت مالی دولت می توانند به صورت یکپارچه، شبکه های 5G را بسازند. (techrepublic.com)

4- طبق گزارش جدید از اریکسون تا سال 2024، 400 میلیون اشتراک 5G در سراسر جهان وجود خواهد داشت. (ericsson.com)

5- اریکسون همچنین گفته است که تا پایان 2024 حداقل 65% مردم جهان از 5G استفاده کرده اند. (networkworld.com)

 

6- 5G در حال حاضر نیز بزرگ است و استادیوم های NFL همین الآن هم به عنوان منطقه ای برای تست 5G استفاده می شوند؛ کمپانی ورایزون، شبکه 5G خود را با 13 استادیوم NFL به هدف لذت بخش تر کردن تماشای بازی ها برای طرفداران، ادغام کرده است. (forbes.com)

7- متخصصان معتقدند که 5G کاربردهای دیگری به غیر از افزایش سرعت انجام می دهد. از این فناوری به عنوان فناوری بنیادی در استفاده از تکنولوژی هایی مثل واقعیت مجازی، یاد می شود و همانطور که بارها گفته شده است کاربردهای 5G به همینجا ختم نمی شود و این امر در حوزه هایی مثل هوش مصنوعی و یادگیری ماشین تأثیر قابل توجه ای خواهد داشت و منجر به عملی شدن و پیشرفت فناوری هایی مثل اتومبیل های خودران، جراحی از راه دور، خانه های هوشمند و غیره می شود. (cnet.com)

 

8- طبق گفته ی اریکسون، وجود حدود یک میلیارد ارتباطات اینرنت اشیاء سلولار در سراسر جهان، دلیل کافی برای افزایش اپراتورهای 5G مستقر است. در واقع با پذیرش گسترده اینترنت اشیا، یک زیرساخت قوی 5G برای پشتیبانی از نیازهای شبکه همه دستگاه ها و حسگرها لازم است. (techrepublic.com)

 

9- طبق گزارش اریکسون که در ژوئن 2019 منتشر شد، هیچ یک از نسل های قبلی فناوری های تلفن همراه قادر نبودند تا حدی که 5G وعده داده است از رشد اقتصادی بهره ببرند. 5G زمینه “انقلاب چهارم صنعتی” را ایجاد می کند. این امر فراتر از اتصال کامل مردم به  اینترنت اشیا (IoT و “انقلاب صنعتی چهارم”) خواهد بود. (networkworld.com)

10- چهار کمپانی بزرگ تلفن همراه، AT & T ، Sprint ، T-Mobile وVerizon ، 5G را در برخی از مترو ایالات متحده راه اندازی کرده اند. (theverge.com)

11- یکی از مزایای تجارتی انتقال به 5G، توانایی آن در الهام گرفتن از “صنعت 4″، چهارمین انقلاب صنعتی، است. این اصطلاح معمولاً به صنایعی گفته می شود که از فناوری بی سیم در ماشین آلات و تجهیزات خود استفاده می کنند. با استفاده از هوش مصنوعی به همراه 5G و IoT، کارخانه ها می خواهند تا ایمنی، کارایی و سایر موارد مورد نیاز را کنترل و اصلاح کند.  (data-economy.com)

12- طبق یک گزارش ، شبکه های 5G تا سال 2024 مسئول 35٪ از کل ترافیک تلفن همراه جهانی خواهد بود. ترافیک داده های تلفن همراه در سراسر جهان در حال افزایش است و انتظار می رود که تا پایان سال 2024 ماهانه 131 اگزابایت(EB)  افزایش یابد. (techrepublic.com)

 

13- چندین سازمان فضایی به طور تدریجی به عنوان پیشرو 5G ظهور کردند. به عنوان مثال، SpaceX قبلاً مجوز استقرار حداقل 12000 ماهواره اینترنتی Starlink را داشته است و اخیراً برای 30،000 ماهواره دیگر درخواست داده است.  (space.com)

14- 5G به احتمال زیاد استفاده از اتومبیل ها و کامیون های خودران را افزایش می دهد و به این ترتیب ایمنی جاده ها را بهبود می بخشد و رشد اقتصادی این صنایع را به صورت مشترک را تسهیل می کند. مطمئناً هنوز سوالاتی در مورد ایمنی اتومبیل های خودران وجود خواهد داشت، زیرا گزارش های نگران کننده از دیدن عابران پیاده و حتی کامیون های عظیم الجثه بزرگ همچنان مسئله ای هستند. (forbes.com)

 

15- پیش بینی می شود که 5G تا سال 2022 وارد کشور هند شود و تا پایان سال 2024 حدود 6 درصد از کل اشتراک های تلفن همراه این کشور را به خود اختصاص دهد. هند شامل نپال و بوتان و خاورمیانه و آفریقا کمترین سرعت در فناوری 5G دارند. (economictimes.indiatimes.com)

16- کارشناسان فناوری در سراسر جهان بر این باورند که 5G به احتمال زیاد تأثیر اساسی در توسعه و استفاده از VR و AR نیز خواهد داشت. خوب ، در این مرحله همه ما می دانیم که 5G تأخیر بسیار کم را تسهیل می کند. این چگونه استفاده از فناوری AR / VR را افزایش می دهد؟ تأخیر زیاد بین عملکرد و پاسخ، به ویژه حرکات سر، باعث ایجاد بیماری حرکتی برای کاربران VR می شود. غلبه بر تأخیر زیاد باعث افزایش سودمندی و لذت کاربران از تجربیات AR و VR می شود. (zdnet.com)

17- طبق گزارش 2018 کمپانی اینتل، انتظار می رود درآمد بازی های تلفن همراه 5G تا سال 2028 به 100 میلیارد دلار برسد.  (newsroom.intel.com)

18- Fox Sports با  کمپانی های AT & T ، Intel ، Ericsson و Fox Innovation Lab به جهت پخش زنده US Open (مسابقات تنیس) سال 2018 با کیفیت بالا با استفاده از 5G مشارکت کرد. در آینده، 5G می تواند تجربه های واقعیت مجازی در زمان واقعی، از واقعیت، مستقیم به بینندگان ارائه دهد.  (marketwatch.com)

19- Whirlpool، یک شرکت جهانی تولید لوازم خانگی است که پیش از این روند راه اندازی 5G را برای یکی از کارخانه های خود آغاز کرده است. این شرکت با استفاده از یک شبکه محلی WiFi از دستگاه های اینترنت اشیا برای نگهداری به موقع، نظارت بر فرآیند و کنترل های محیطی استفاده می کند. با این حال با 5G، این شرکت می تواند کاری انجام دهد که قبلاً غیرممکن بود: استفاده از لیفتراک های مستقل و همچنین سایر وسایل نقلیه، به منظور افزایش کارایی.

 

20- اگر تأخیر بیش از 20 میلی ثانیه باشد، به احتمال زیاد کاربران VR دچار حالت تهوع می شوند. با این حال به کمک 5G با تأخیر زیر 2 میلی ثانیه یا زیر 5، تجربه کاربر “درجه یک” خواهد بود.

 

 

روند بازار 5G در حال تغییر است و تأثیر مستقیمی بر سایر فناوری های پرطرفدار مانند AR / VR و IoT خواهد داشت. 2020 سال خوبی برای بردن 5G یک گام به جلو بود، اما طبق شایعات موجود، 2021 سالی خواهد بود که ما واقعاً شاهد جریان اصلی 5G خواهیم بود.