ICT جهان در هفته‌ای که گذشت

/ 28 می 16

Google-Chrome-OS

هفته گذشته کنفرانس سالانه Google I/O برگزار شد و مدیران این شرکت بزرگ اعلام کردند هیچ برنامه‌ای برای ادغام دو سیستم‌عامل اندروید و Chrome OS ندارند. گوگل در روز دوم این کنفرانس به‌طور صریح اعلام کرد به‌زودی امکان اجرای همه اپلیکیشن‌های اندرویدی روی رایانه‌های مبتنی بر Chrome OS را فراهم می‌کند. ولی این مسأله به آن معنی نخواهد بود که دو سیستم عامل مذکور یکی شوند. این خبر از جمله اتفاقات مهمی بود که رسانه‌های جهانی طی یک هفته گذشته به آن پرداختند.

درآمد ۶,۷ تریلیون دلاری از اتصال همه مردم جهان به اینترنت

online
  در یک گزارش جدید اعلام شد هم‌اکنون ۴,۱ میلیارد نفر از مردم جهان به اینترنت دسترسی ندارند که این گروه از افراد هم آنلاین شوند، اقتصاد جهانی ۶,۷ تریلیون دلار ارتقا می‌یابد و به این ترتیب ۵۰۰ میلیون نفر از مردم جهان از شرایط فقر بیرون می‌روند. بیش از ۰,۹ درصد از مردم جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که هنوز زیرساخت‌های ارتباطی برای اتصال آن‌ها به اینترنت ارائه نشده است. هم‌چنین مشخص شد برای ۶۶ درصد مردم جهان استفاده از اینترنت با حجم ۵۰۰مگابیت پنج درصد از درآمد ماهانه آن‌ها را به خود اختصاص می‌دهد که این رقم نشان می‌دهد اینترنت هنوز در بیش‌تر کشورهای جهان با قیمت گران عرضه می‌شود.

فروش ۶۵میلیون نسخه از بازی GTA V

GTA V

بازی محبوب Grand Theft Auto 5 که با نام اختصاری GTA V هم شناخته می‌شود، پس از گذشت چند سال هم‌چنان محبوبیت زیادی دارد و «استراس زلنیک» مدیرعامل شرکت توسه‌دهنده این بازی اعلام کرد تا کنون بیش از ۶۵ میلیون نسخه از این بازی در سراسر جهان به فروش رسیده است. فوریه امسال این بازی رکورد فروش ۶۰ میلیون نسخه را به ثبت رساند و هم‌اکنون پس از گذشت ۴ ماه اعلام شده است که کاربران جهانی ۶۵ میلیون نسخه از آن را خریداری کرده‌اند. لازم به ذکر است این بازی نخستین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی توسط کمپانی راک استار وارد بازار شد و هم اکنون با انواع کنسول‌های بازی سازگاری دارد.

۳۴میلیارد دستگاه اینترنت اشیا تا سال ۲۰۲۰

cloud internet device

کارشناسان بر اساس آخرین بررسی‌های جدید خود اعلام کردند تا سال ۲۰۲۰ میلادی تعداد دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا در سراسر جهان به ۳۴ میلیارد عدد می‌رسد که به عبارت دیگر می‌توان گفت به‌ازای هر یک از ساکنان کره‌ خاکی ۴ دستگاه مبتنی بر اینترنت اشیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینترنت اشیا به‌گونه‌ای توسعه می‌یابد که بر اساس آن تمام ابزارها و وسایل زندگی روزمره، از اتومبیل گرفته تا لوازم خانگی به اینترنت متصل می‌شوند و به صورت هوشمند به نیازهای مردم پاسخ می‌دهند. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند رشد اصلی بازار جهانی اینترنت اشیا بعد از سال ۲۰۲۰ میلادی صورت گیرد.

 

بهترین اپلیکیشن‌ سال از نگاه گوگل

houzz

شرکت گوگل در کنفرانس سالانه خود لیست بهترین ابزارهای کاربردی مخصوص سیستم‌عامل اندروید را منتشر کرد. بر اساس لیست منتشر شده از سوی گوگل، Houzz مخصوص طراحی و دکوراسیون منزل به‌عنوان بهترین اپلیکیشن سال انتخاب شد.

 

 

اخراج بیش از ۱۰۰۰ کارمند نوکیا

nokia

هفته گذشته در بیانیه‌ای جدید اعلام شد شرکت فنلاندی نوکیا اعلام کرد برای ادامه حضور در بازار جهانی قصد دارد تا سال ۲۰۱۸ میلادی تعداد ۱۰۳۲ نفر از کارمندان خود در کشور فنلاند را اخراج کند. این طرح بخشی از برنامه بازسازی نوکیا برای حضور مجدد در بازار جهانی تلفن همراه محسوب می‌شود که طی دو سال آینده به انجام می‌رسد. نوکیا که به تازگی شرکت مخابراتی Alcatel-Lucent را خریداری کرده است، پیش‌بینی می‌کند با اقدام مذکور بیش از یک میلیارد یورو در هزینه‌های خود صرفه‌جویی خواهد کرد.

 

منبع: عصر ارتباط