Li-Fi جایگزین Wi-Fi می‌شود

/ 31 ژانویه 16

LiFi

محققان موفق به توسعه نمونه اولیه یک فناوری اتصال به اینترنت مبتنی بر نور به اسم Li-Fi شده‌اند که پیش بینی می‌شود نحوه اتصال به اینترنت را متحول کند.

چهار سال پیش یک محقق اسکاتلندی به نام هارالد هاس ایده یک نوع اتصال بی‌سیم به اینترنت را مطرح کرد که با استفاده از لامپ‌های LED کار می‌کرد.

به گزارش ایتنا از ایرنا، اکنون این محقق پس از گذشت چهارسال، موفق به ارایه نمونه اولیه این فناوری شده است.
این فناوری Li-Fi نام دارد و با استفاده از پانل‌های خورشیدی، انرژی لازم برای لامپ‌های LED را فراهم می‌کند؛ سپس از نور چشمک زن لامپ برای انتقال اطلاعات استفاده می‌شود.

مدیر این پروژه در توضیح اختراع خود گفته است که در حال حاضر برای ارتباط با اینترنت، از کابل یا امواج رادیویی استفاده می‌شود که هر دو به راحتی قطع می‌شوند؛ ولی استفاده از نور برای انتقال اطلاعات بسیار سریع‌تر و امن تر از فناوری پهن باند بی‌سیم کنونی است.

برای استفاده از این فناوری، کاربر باید یک روتر مخصوص Li-Fi در اختیار داشته باشد. درست است که انتقال اطلاعات با استفاده از این روش مبتنی بر نور است؛ ولی امواج نوری نامرئی هستند و آلودگی نوری ایجاد نمی‌کنند. هم‌چنین این فناوری امکان هک و جاسوسی را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.

قرار است این پروژه باهمکاری شرکت HIGGINSON که بازوی تجاری دانشگاه ادینبورگ است و یک شریک تجاری دیگر به تولید انبوه برسد و در اختیار عموم کاربردان قرار گیرد.

 

منبع: ایتنا