WiFi Offloading

/ 1 ژوئن 16

با پیشرفت تکنولوژی و ضرورت ارائه سرویس اینترنت به مشتریان که در واقع جهت باقی ماندن در بازار رقابتی امروز ضروری میباشد، تمامی سرویس‌دهنده‌ها نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشورهای صاحب نام در عرصه تکنولوژی به فکر ارائه سرویس‌های بیش‌تر و با کیفیت بهتر بر روی سیم کارت‌های خود هستند.

بسیاری از کاربران و علاقمندان به فناوری دوست دارند در تمام لحظات به دنیای مجازی متصل باشند و این توقع، سبب شده تا ارائه‌دهندگان اینترنت به فکر عرضه روش‌های نوین برای اتصال مشترکان به این شبکه جهانی باشند.

هر چند که سرویس‌دهی بر روی بسترهایی نظیر 3G مدت زمان زیادی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، گسترش شبکه سرویس‌دهی دیتا بر پایه 3G به دلایلی نظیر گران بودن تجهیزات BTS و محدودیت‌هایی مانند تعداد کاربران همزمان و … در محیط‌هایی با تجمع بالای افراد و در پی آن تقاضای بالا برای سرویس دیتا، مقرون به صرفه نمی‌باشد.

یکی از راهکارهای موجود برای غلبه بر مشکل ذکر شده، راه‌اندازی شبکه وای‌فای یکپارچه در محیط‌های پر تردد نظیر مراکز خرید و مراکز تفریحی و … می‌باشد.

سرویس‌دهنده‌ها پس از راه‌اندازی وای‌فای در این محیط‌ها، مشترکان خود را ترغیب می‌نمایند تا با هزینه کم‌تر و کیفیت بالاتر از سرویس اینترنت بهره گیرند.

به راه‌اندازی چنین شبکه‌ای به‌عنوان جایگزین مطمئن برای 3G به اصطلاح 3G Offloading گفته می‌شود.

استفاده از Offload راه‌حلی است که با سرمایه‌گذاری و هزینه نگهداری بسیار کم‌تر با  نصب تجهیزات Wi-Fi به دست می‌آید. ( ده برابر کمتر از توسعه شبکه 3G و یک دوم هزینه 4G )

در این روش مشترکان یک سرویس‌دهنده خاص از طریق وای‌فای تلفن همراه خود به شبکه راه‌اندازی شده متصل شده و از طریق اطلاعات منحصر به فرد سیم کارت اجازه ورود به شبکه و استفاده از اینترنت را پیدا می‌کنند.

 

3G-4G Core

 

دلایل تمایل به عرضه و استفاده از وای‌فای آفلودینگ:

 • هزینه بالای ارتقای نسل دوم به ۳ یا ۴
 • پشتیبانی تعداد محدود ابزارهای همراه از 4G
 • در دسترس نبودن باندهایی که پوشش بالایی دارند مانند باند ۷۰۰ مگاهرتز که در دست صدا و سیماست
 • علاقه اکثر کاربران به استفاده از وای‌فای
 • افزایش بیش از حد مصرف باتری در زمان استفاده از شبکه 3G و 4G

مزایای ارائه وای‌فای آفلودینگ برای اپراتورها:

 • کاهش میزان استفاده از پهنای باند 3G و 4G در مناطق تحت پوشش
 • امکان ارائه سرعت بالا برای کاربران اینترنت
 • افزایش سرعت اینترنت کاربران نسل سوم و چهارم موبایل به دلیل کاهش استفاده از این فناوری‌ها
 • کاهش مصرف باتری ابزارهای دیجیتال نسبت به استفاده از 3G و 4G
 • برقراری اینترنتی پایدارتر نسبت به نسل سوم و چهارم تلفن همراه
 • برقراری اینترنت موبایل‌هایی که از 3G و 4G پشتیبانی نمی‌کنند به وسیله وای‌فای
 • درآمدزایی بیش‌تر اپراتورهای مخابراتی و همراه

شرکت ZyXEL تولید تجهیزات offloading و Wi-Fi را در تایوان در وسعت زیادی آغاز نموده و اکنون تبدیل به یکی از انتخاب‌های اول اپراتورها در سراسر جهان گردیده است.

نقطه قوت این برند در مقابل برندهای مطرح مانند Aruba ,Cisco و یا Ruckus قیمت بسیار مناسب آن است که CAPEX بسیار کم‌تری برای پوشش مشابه نیازمند است و بازگشت سرمایه را سریع‌تر و پروژه را سودآورتر می‌گرداند.

هم‌چنین کیفیت بالای این محصولات تایوانی علاوه بر کاهش CAPEX هزینه نگهداری (APEX) را نیز در سطح پایینی نگه می‌دارد.

سازگاری با انواع core solutions & AAA همراه با تنوع زیاد در اکسس‌پوینت‌های indoor & outdoor و کنترلرهای پرقدرت و پیشرفته، استفاده از ZyXEL را در تمامی پروژه‌های Wi-Fi در هر اندازه و توسط هر یک از اپراتورها ممکن می‌سازد.

این برند در پروژه offloading مخابرات ایران نیز مورد استفاده قرار گرفته و کلیه مقررات سازمان‌های نظارتی را پوشش داده و مورد تایید می‌باشد.

 

نمونه تجهیزات و نرم‌افزارهای وای‌فای ZyXEL  ( با قابلیت پشتیبانی از آفلودینگ )

Offloading Access point

offloading conroller-software-accessory

محمد بخشی